شنبه ۷ خرداد ماه ۱۴۰۱
گالری
نقشه سایت
معرفی سایت
ثبت نام در سایت
تماس با مدیر
پیشنهادات
پیوندها
تبلیغات در سایت
پذیرش سفارش 

 

محل قرارگیری بنر تبلیغاتی شما 60*468

دوغ کفیر(kefir)

گروه غذایی: شربت - نوشیدنی ها - نوشیدنی سرد
مدت زمان آماده شدن:سریع
دستورهای خاص:بیماران

 • دوغ کفیر(kefir)
کفير قفقاز: کفير نوشابه اي است که از شير به دست مي آيد و در واقع نوعي دوغ است. مردم ترکستان و قفقاز از زمان هاي قديم اين نوشابه را با شير اسب درست مي کرده اند و براي آن خواص درماني فراوني قايل هستند. اين مردم عقيده دارند که طول عمر آن ها يکي از نتايج نوشيدن کفير است . گويا "کفير" تلفظ ترکي کلمه کيفور است؛ یعنی مردم قفقازعقیده داشته اند، سا هنوز هم دارند که با نوشيدن کفير کيفور مي شوند.
شرط اول درست کردن کفير داشتن قارچ سفید رنگی است که فقط در شیر زنده می ماند و عامل تغییر دهنده شیر است. به دست آوردن قارچ کفير آن قدر که به نظر مي آيد دشوار نيست؛ اين قارچ در شير به سرعت رشد مي کند و پس از سه چهار هفته حجم آن دوبرابر مي شود؛ کساني که  از اين قارچ دارند مي توانند هر ماه قدري از آن را به جاي آن که دور بيندازند ميان دوستان خود تقسيم کنند. بنابراين راه به دست آوردن قارچ کفير پيدا کردن يکي از اين کسان است، و اني کسان در جامع ما پيدا مي شوند.
براي درست کردن 1 ليتر کفير ، 3 تا 4 گردو قارچ کفير زنده را در ظرف بلوري يا چيني شسته و خشک کرده اي مي گذاريم و 1 ليتر شير خامه  گرفته سرد روي آن مي ريزيم. سپس در ظرف را محکم مي بنديم و آن را در جاي تاريکي که گرماي آن حدود 20 درجه سانتي گرارد باشيد مي خوابانيم. قارچ کفير در حرارت زير 20 درجه و در نور زياد از فعاليت مي افتد.
کفير را مي توان به مدت 12، 18، 24، 36 و 48 ساعت خواباند؛ به اين ترتيب 5 درجه کفير به دست مي آيد، که اهل فن خواص متفاوتي براي آن ها ذکر مي کنند. اگر زمان خواباندن از 48 ساعت بيشتر شود مقداري قارچ در شير شناور مي شود که قابل مصرف نيست.
قارچ کفير را بايد هميشه در شير نگه داشت، و گرنه مي ميرد. هفته اي يک بار بايد قارچ و ظرف آن را با آب ولرم بشوييم و باز شير تازه روي قارچ بريزيم. کفير آماده را بايد صاف کنيم و در يخچال نگه داريم . براي صاف کردن کفير يا بريدن قارچ آن نبايد وسايل فلزي به کار بريم.( کتاب مستطاب آشپزی، نجف دریابندری، جلد اول، ص 455 )


 مطالب در نتیجه جستجو در سایت هنر آشپزی بود که جهت کامل شدن اطلاعات در خصوص این نوشیدنی با ارزش مطالب را عینا کپی کرده و از نگارجون برای ارائه این اطلاعات جالب و کامل سپاسگزارم.

بانوی آشپزخانه: با تشکر فراوان از آقای یوسفی که زحمت کشیدند و مقداری از این قارچ کمیاب را در اختیار من قرار دادند و دیگر اینکه سبب آشنایی من با این نوشیدنی بسیار سالم و گوارا شدند.

 

مرحله 1

 • دوغ کفیر(kefir)
جدا کردن قارچ توسط صافی بسیار ریز  

مرحله 2

 • دوغ کفیر(kefir)


مرحله 3

 • دوغ کفیر(kefir)
قارچ کفیر

مرحله 4

 • دوغ کفیر(kefir)
شستشوی قارچ با آب

مرحله 5

 • دوغ کفیر(kefir)
ریختن قارچ در شیشه

مرحله 6

 • دوغ کفیر(kefir)


مرحله 7

 • دوغ کفیر(kefir)
ریختن شیر کم چرب

مرحله 8

 • دوغ کفیر(kefir)
 • دوغ کفیر(kefir)
در شیشه را خوب ببندید و شیشه را درون پارچه قرارداده و به صورت بقچه آن را گره بزنید یا با روبانی  آن را ببندید و در جای تاریک قراردهید.

مرحله 9

 • دوغ کفیر(kefir)
با اضاقه کردن مقداری سبزیجات خشک معطر به دلخواه نظیر پونه، نعنا، آویشن، شوید و گل سرخ و آب، دوغی سالم و گوارا تهیه کنید.

مرحله 10

 • دوغ کفیر(kefir)
 • دوغ کفیر(kefir)سوالات و نظرات

دوست سایت: سلام. من مطالب بسیاری در مورد این نوشیدنی بسیار سالم خوانده ام. ولی تا بحال صفحه ای را در سایتی ندیده ام که به اندازه این صفحه کامل و گویای همه نکات ریز باشد.
این نکات برای من که مدتهاست از این نوشیدنی استفاده می کنم خیلی جالب و خواندنی بود.
از شما مدیر توانمند سایت که با ذوق هنری و سلیقه زیاد این مطلب را در این سایت قرار داده اید صمیمانه تشکر می کنم.
بانوی آشپزخانه: سلام
ممنون. از لطف شما بسیار سپاسگزارم. و من هم از نویسنده کتاب مستطاب آشپزی از آقای نجف دریابندری تشکر می کنم که چنین مطالب ارزشمندی را در کتابشان گنجانده اند. کتابشان حکم یک مرجع کامل آشپزی است.
و همچنین از دوستان عزیز در سایت هنر آشپزی ممنونم.
شاد و خرم باشید
شکمو: سلام به خانم مدیر
با توجه به تجربیات خودم (و البته همسر عزیزم) که از این نوشیدنی داشته ام 2 نکته را یاد آوری می کنم. امیدوارم برای خوانندگان گرامی هم مفید باشد.
1- شما در تصاویر از آبکش فلزی استفاده کردید. فکر می کنم استفاده از آبکشهای پلاستیکی با جنس مرغوب خیلی بهتر باشد. البته خوشحال می شم نظر خود شما را بدانم.
2- گاهی ذرات ریز قارچ از آبکش عبور کرده و در پارچ یا لیوان ته نشین می شوند. به همین دلیل توصیه من این است که پس از جدا شدن نوشیدنی از قارچ در آخر یک بار دیگه از یک صافی ریزتر عبور داده شود تا کاملا یکنواخت شود.
با تشکر
بانوی آشپزخانه: با سلام و تشکر فراوان از شما دوست عزیز
ممنون که این نکته را ذکر نمودید.
متاسفانه من صافی پلاستیکی نداشتم و تنها صافی که در اختیار داشتم و مجبور شدم از آن استفاده کنم همین صافی فلزی بود.
به نظر من به غیر از آبکش پلاستیکی صافی پارچه ای که برای چای استفاده می شود هم می توان استفاده کرد. مثل تنظیف برای صاف کردن سوپ کودکان.
بازهم از شما و همسر عزیزتان تشکر می کنم. با آرزوی موفیت . شاد باشید.
ELHAM: سلام
میخواستم بدونم چطور و از کجا این قارچ رو توی شهر اصفهان پیدا کنم؟؟؟
بانوی آشپزخانه: با سلام
متاسفانه این قارچ به فروش نمی رسد . این قارچ را یکی از دوستان زحمت کشیدند. امیدوارم در اصفهان کسی را پیدا کنید که این قارچ را داشته باشد. موفق باشید.
عسل عاشق آشپزی:D: واقعا ممنونم مطالب خیلی جالب و جدیدی و دست اولی بود مرسی بابت اطلاعات و آموزشبانوی آشپزخانه: سلام عزیزم
خوشحالم که مطالف مفید واقع شده است . از لطفتان هم ممنونم . شاد و موفق و سلامت باشید
بهاری فرد: با سلام وتشکر از اطلاعات خوب وکامل شما در مورد کفیر
آیا حتما سبد صافی وظرف نگهداری قارچ کفیر باید غیر فلز ی باشد؟ متشکرم
بانوی آشپزخانه: سلام بر شما دوست عزیز.
استفاده از ظروف غیر فلز به خاطر این است که مواد با فلز واکنش نشان می دهد. و برای این که این اتفاق نیافتد مجبوریم از ظروف پلاستیکی استفاده کنیم. البته من هم از صافی استیل استفاده کردم. خیلی سریع کار را تمام کردم.چون سبد نداشتم مجبور شدم همان یکبار این کار را بکنم.
با تشکر . موفق باشید.
گلنوش: سلام ممنون از شما من دوغ کفیرو به همه دوستام تجویز کردم حتی به دوستم که در دبی زندگی میکنه هم مقداری از قارچ و دادم دوستون دارم راستی اولش مامانم یکم می ترسید بخوره اما حالا دیگ تو خونه سرش دعواستبانوی آشپزخانه: سلام عزیزم
دوغ کفیر خیلی خوشمزه است مخصوصا اگر کمی غلیظ و با سبزی های خشک معطر آماده کنید . خوشحالم این مقاله مفید واقع شده. شاد و پایدار باشید.
شهرام: با سلام : من مدت یکسال است از دوغ کفیر استفاده کردم ، لازم به ذکر است قبل از آن مبتلا به سندرم روده ی تحریک پذیر ، ناراحتی های گوارشی و یبوست بوده ام و در طول این یک سال وضعیتم در حدود 80% بهبود پیدا کرده است . مصرف این دوغ را به کلیه عزیزان توصیه می کنم .بانوی آشپزخانه: با سلام و تشکر فراوان از پیامتون . خوشحالم که با مصرف این نوشیدنی گوارا سلامتی تان را بدست آوردید برایتان آرزوی سلامتی و خوشبختی می کنم . موفق باشید
افشاری: سلام

برای تهیه قارچ کفیر با شماره تلفن 09125500315 تماس حاصل فرمائید
بانوی آشپزخانه: سلام دوست عزیز ممنون از پیامتون .
در خصوص این شماره تلفن مدیریت سایت مسئولیتی در قبال آن ندارد. جهت اطلاع و استفاده دوستان گذاشته شده است.
قنبری: باسلام و تشکر از ارائه مطالب مفیدتان. من پژوهشگر طب سنتی و طب طبیعی هستم. برای اولین بار امروز شروع به استفاده از دوغ کفیر کردم و حتما آن را به همه توصیه می‌کنم.بانوی آشپزخانه: با سلام و تشکر فروان از پیام شما . موفق و سلامت باشید.
اله یاری: با سلام مطالب به خوشمزگی کفیر بود ممنونبانوی آشپزخانه: با سلام . خوشحالم که مفید واقع شده. موفق و موید باشید.
ژیلا: سلام
ببخشید من به کسی که قارچ کفیر داشته باشه دسترسی ندارم
میشه لطف کنید و بگید چطور می تونم خودم این قارچ رو درست کنم؟
بسیار سپاسگزارم
بانوی آشپزخانه: سلام . دوستی شماره تلفن خود را گذاشته اند در صورت تمایل می توانید با ایشان تماس بگیرید. موفق باشید.
محمد: من کفیر دارم اینم شمارم
09380990954
حمید رضا آزادی: با تشکر از زحمات شما .مقاله دوغ کفیر بسیار عالی بود.بانوی آشپزخانه: متشکرم . خوشحالم که مفید واقع شده است.
آرام: سلام، با تشکر از اطلاعات مفیدتان در مورد کفیر.من و خانوادم مدتی است که از این دوغ استفاده می کنیم.فقط زمانی که دیرتر صافش می کنم(مثلا 48 ساعت) قارج حالت کشدار و لزج پیدا میکنه می خواستم بدونم برای شما هم این حالت پیش میاد؟بانوی آشپزخانه: سلام . متشکرم.
بله این مورد پیش آمده است. که با شستن قارچ ها این لزجی هم از بین می رود.
اميني: براي داشتن اين ماده ارزشمند باتماس بگريد 09388397413بانوی آشپزخانه: ؟
معصومي: با سلام وتشكر لطفا راهنمايي كنيد چگونه ميشود از قارچ استفاده نكرد ولي بتوانيمآنرا زنده نگهداري كنيمبانوی آشپزخانه: سلام . منهم مدتی است که بدنبال جوابی برای این سوال هستم . به محض پیدا کردن جواب در مقاله درج خواهم کرد.
علی: باسلام . مدتی است طعم وبوی ماست کفیری که تهیه میکنم بد بو وترش مزه میشه ولی رنگ وحالت ماست و قارچ طبیعی است . لطفاً در صورت امکان مرا راهنمایی فرمایید. متشکرمبانوی آشپزخانه: هفته ای چند بار قارچ ها را می شوید؟ ممکن است محل نگهداری آن گرم باشد.موفق باشید.
علی: با سلام و تشکر از بانوی آشپزخانه . باتوجه به ترش شدن ماست کفیر تهیه شده و بد بویی آن اجباراً در هر بارتعویض شیر ان را میشویمبانوی آشپزخانه: سلام بر شما متشکرم
بزودی مطالبی در این خصوص خواهم نوشت .موفق باشید.
خسروشاهي: با سلام و عرض احترام و تشكر از راهماييهاي خوب خواهشمند است در صورت امكان بفرماييد بغير از ماست و دوغ چه محصول ديگري(( مثل پنير ))ميشو با كفير تهيه كردبانوی آشپزخانه: سلام متشکرم.
از ماست چه فراورده هایی تهیه می شود . با ماست کفیر هم می توان پنیر و کشک و غیره را تهیه کرد.
فاطمه: با تشکر از اطلاعات آموزنده تان در رابطه با این ماده
آیا می توان از ماست یادوغ این ماده در هنگام استفاده از داروهای شیمیایی از قبیل انواع خشک کننده ها استفاده کرد
بانوی آشپزخانه: متشکرم . فکر نمی کنم مشکلی داشته باشد.
رکسانا: سلام وبا تشکر از بانوی هنرمند اشپزخانه.طرزه تهیه دوغ راکه مثله بیرون میشه میدم اون رو درست کنیین بسیار عالی میشه /یک پاکت شیر را با 6 لیوان اب مخلوط کرده و روی گاز میگذاریم وهم میزنیم بطوری که خوب مخلوط شن فقط مخلوط باید ولرم شود .نکته:نباید بجوشد زیرا دوغ صاف و رقیق نمیشود .بعد مخلوط را از روی گاز برداشته یک لیوان به ان ماست اضافه کنید وهم بزنید ودر اخر کمی عرق نعناع.نعناع ونمک واویشن اضافه هم زده و داخل بطری مورد نظر ریخته .درب ان را بسته اگر میخواهید شیرین باشد دوروز در محیط بیرون نگه داشته وبعد داخل یخچال واگر میخواهید ترش باشد چهار روز در محیط بیرون وبعد داخل یخچال نگه دارید و گاهی بطری را تکان دهید تا خوب هم بخورد حتما ان را درست کنید خیلی عالی میشود .مامان مهدیه عزیز اگر درست کردی دستور تصویرش رو بزار تو سایت با تشکر فراوان از بانوی هنرمند اشپزخانه .روز خوشبانوی آشپزخانه: سلام بر شما . از دستور خوبتون متشکرم. در فرصت مناسب دستور و تصویرش را خواهم گذاشت.
بهار: سلام خسته نباشیدمر30ازمطالبتون
من3ماهه ازاین قارچادارم استفاده میکنم مرتب ظرف وقارچارومیشورم ولی تکثیرپیدانمی کنندجاودماشون هم مناسبه
رنگشونم یذره یذره یدذه به صورتی خیلی خیلی روشن تبدیل شده ممکنه خراب شده باشن؟البته مزش ترش وخوشمزشت هیچ بوی خاص ونامطبویی هم ندارن من تمام نکات ذکرشده روهم رعایت میکنم.
لطفامنوراهنمایی کنیدچون من عاشق دوغ کفیرم
بانوی آشپزخانه: سلام متشکرم
مدت 3 ماه برای ازدیاد قارچ زمان زیادی نیست . اگر مزه و بوی بدی نداشته باشد مشکلی ندارد شما می توانید از این نوشیدنی سالم بهره مند شوید.
خسروشاهي: با تشكر خواهشمند است بفرماييد چگونه ماست و پنير وكشك را تهيه كنيم واقعا از لطف شما متشكريمبانوی آشپزخانه: سلام بر شما
متشکرم . به روی چشم .
موفق باشید.
پگاه: جالب اینجاست که داخل تصاویر از ظروف فلزی استفاده شده!
چرا؟؟؟؟؟چرا؟؟؟؟؟چرا؟؟؟؟؟چرا؟؟؟؟؟چرا؟؟؟؟؟چرا؟؟؟؟؟
بانوی آشپزخانه: فکر کنم قبلا توضیح داده شده است . به نظرات بالا نگاه کنید ردیف 5 جواب داده شده است.
samane: سلام من مدتی میشه که دوغ کفیر درست میکنم ترش و خوشمزه است اما احساس میکنم کفیرای صنعتی گازدارن. چیکار کنم که دوغم گازدار بشه؟ مرسیبانوی آشپزخانه: سلام . متشکرم
کافیست دوغ را یک روز بیرون از یخچال قراردهید تا ترش و گاز دار شود.
آرام: سلام قارچهای من مدتیست که خیلی ریز شده اند و تکثیر نمیشوند به نظر شما چه باید کرد؟دلیلش چیست؟
حقیقی: سلام خسته نباشید لطفا توضیح بدهید چرا دوغ کفیر که درست می کنیم بدبو وبد مزه شده البته مدتی است که اینطوری شده است
شهرام: هیچ کی دوغ کفیرو نفروشه چرا که سلامتی رو به دوستانتون هدیه میکنید خانواده های ایرانی رو از مصرف نوشابه ومائ الشعیره بی فایده نجات دهید
شهرام: کفیر یک ماسک خوب برای خانوما ست
شهرام: اگر گیاهتان بی جونه بهش شوک بدین با ریختن یه گیاه دیگه امتحان کنید
شهرام: گیاه رو حتما اقایون عوض کنند چرا که روحه آدمو لطیف میکنه گیاه زندست و جزء کوچیکه خونوادست
شهرام: بهترین زمان تعویض شیر 48 ساعته حتما به سراغش برین مصرفتونو با دادن شیر تنظیم کنید نه با دیر عوض کردن
شهرام: کوزه سفالی استفاده کنید درست مثله قدیما و به دوغ نعنا ,کرفس و هر چه دوست دارین اضافه کنید قول بدین نمک اضافه نکنید دوغ کفیر همه چیزش تنظیمه
شهرام: بهترین دوغ رو 6 ماهه دوم سال بهتون میده تابستون دوغتون سالمه دستکاریش نکنین درست میشهبانوی آشپزخانه: متشکرم . موفق باشید.
خسروشاهي: خواهش ميكنم سايت را بيشتر فعال كنينبانوی آشپزخانه: سعی خواهم کرد مطالب بیشتری را بگذارم. اگر ایده و نظری هم داشته باشید، ممنون خواهم شد. موفق و پیروز باشید.
خسروشاهي: به نظر بنده حقير كاري كه انجام مي دهيد كار كوچكي نيست اطلاع رساني دقيق در مور مزيت استفاده از قارچ كفير مانند كار پزشك در جامعه مهم و ضروري است بااينكه مي دانم وقت عزيزتان گرفته ميشود و لي واقعا ارزشمند است و براي ما واقعا ارزشمند تر چون بنده از مطالب شما استفاده بيشتر برده ام انشاال... موفق باشيدبانوی آشپزخانه: از لطف شما متشکرم. منم برای شما آرزوی موفقیت می کنم . شاد باشید.
کیمی: سلام
واسه اینکه بتونید مدت زمانی بدون شیر قارچ هارو زنده نگه دارین قارچ هارو بشورین و ظرفشم بشورین اب بگیرین روش و بذارین تو یخچال من خودم 3 4 روز گذاشتم خراب نشده

به جز وسایل پلاستیکی از وسایل چوبی هم میتونید استفاده کنید من یه قارچ و روی چنگال گرفتم سریع سیاه شد و مرد

فقط یه سوال از اول تا بستونه قارچا خیلی خیلی ریز شدن انقدی که از صافی رد میشدن و مجبورشدم صافیشو عوض کنم!!
بانوی آشپزخانه: سلام بر شما دوست عزیز
متاسفانه من اطلاعات زیادی درخصوص مراقبت از قارچ ها ندارم. امیدوارم دوستانی که در این زمینه تخصص دارند با خواندن پیام شما به سوال شما پاسخ دهند.
شهرام: باسلام در جواب کیمی :در تابستان به علت هوای گرم و خشک فعالیت قارچ کم می شود شیر رو مرتب عوض کنید و در محیط مرطوبتر نگاه دارید با شروع فصل سرد دوغ کفیر بهتر خواهد شد حتی شاید به رنگ زرد در بیاید کفیر سالم است نگران نباشید اگر دو هفته کفیر راسریعتر عوض کنید بهتر می شودبانوی آشپزخانه: سلام آقای شهرام ، از پاسخ شما بسیار متشکرم .
اقائی: کفیر در اصفهان بنده میتونم براتون جور کنم. اگه خواستین بهم ایمیل بزنین که هماهنگ کنیم.
aghaeizohreh@yahoo.com
خسروشاهي: قارچها ينده تقريبا زرد رنگ و كم شده چيكار كنم بيشتر بشه
یه دوست: سلام
قارچ های من همون قدری که بوده هست هنوز . بسیار هم ریز هست و به هم پیوسته و درشت نمیشه. دو سه ماهی میشه که تهیه کردم . چیکار کنم که زیاد بشن؟
تازه ماست و ظرف ماست را هم زرد میکنن به تازگی . خیلی هم آب میندازه . تقریبا یک سوم ظرف آب میشه و بقیه اش ماست.
کمک کنید
ممنون
سينا: طرزتهيه ماست كفيروميشه بذارين رووب سايتتونبانوی آشپزخانه: البته با تخمیر قارچ در شیر تقریبا ماست بعمل می آید که با اضافه کردن مقداری آب به آن دوغ کفیر را آماده می کنید.
haleh: سلام.کسی شیراز قارچ کفیر رو نداره یا نمیدونه کجا میفروشن؟ من همیشه آماده(دامداران) میگیرم.حالا نمیدونم خودم درست کنم خوشمزه تر میشه یا نه؟
اگه کسی داشت لطف کنه بگه.مرسی
هومن: سلام می خواستم بپرسم دوغ کفیر برای زنان بارداری که هرروز استفاده میکنند ضرری نداره؟باتشکرفراوانبانوی آشپزخانه: سلام دوست عزیز. من اطلاعات زیادی در این رابطه ندارم اما به نظر من در هر چیزی نباید افراط کرد. چون گاهی مصرف زیاد اثر عکس خواهد گذاشت. از دوستانی که در این زمینه اطلاعاتی دارند خواهشمندم که ما را راهنمایی کنند . متشکرم .
سعید: چرا پس چرا طوری که در عکسها استفاده کردید فلزی استبانوی آشپزخانه: قبلا توضيح دادم متاسفانه سبد پلاستيكي نداشتم اون يكبار مجبور شدم از فلزي استفاده كنم.
مریم: سلام.از کجا باید فهمید قارچ خراب شده.؟ایا قارچ خراب شده به بدن ضرر میرسونه؟
علی: 1-چند پرسش در رابطه با کفیر شده بود که تجربتا من به ان رسیده ام :اولا رنگ قارچها سفید یا زرد کهربایی باشد سالم است.ولی چنانچه رنگ به قرمز تبدیل گردد قارچ حالت خود را از دست داده است .دیگر اینکه اگر کسی مصرفش زیاد نیست می تواند در یخچال نگهداری کند تا دیرترتخمیر انجام گردد .همچنین بستگی بمقدار قارچ ومدت نگهداری ان در شیر دارد که حالت خمیری یا ابکی ایجاد گردد.که در ان صورت نیز اشکالی ندارد.ضمنا قارچ را من نزدیک به یکسال دریک شیشه که روی ان شیرریخته بودم بدون تعویض شیر سالم حفظ کردمبانوی آشپزخانه: از راهنمایی های خوب شما متشکریم . موفق باشید.
علی: با تشکر از دست اندرکاران این سایت که امکان این پرسش وپاسخ راایجادنموده اندبانوی آشپزخانه: از لطف و راهنمایی های ارزنده تون بسیار ممنون و سپاسگزاریم .
بهار: سلام خسته نباشید ببخشیدیه سوال داشتم:من روی قارچا اشتباها شیرداغ ریختم اینکارم باعث شده حالت چسبناک وخمیری پیداکنندمیخواستم بدونم خراب شدن یاهنوزم میشه ازشون استفاده کرد؟
پیشاپیش ازراهنماییتون کمال تشکر رو دارم
نسیم: سلام به همه دوستان
من به تازگی فارچ کفیر و کامبوجا رو به مبلغ 60000 خریداری کردم ولی هروقت نگاهش می کنم تعجب میکنم که طرف چه جوری دلش اومد اون پول رو از من بگیره ، حالا یه پیشنهاد خوب ، قارچ کامبوجایی که خریدم تازه 2 روزه گذاشتم کنا و نه میدونم که تکثیر شده یا در آینده میشه و نه اینکه اطلاعاتی در موردش دارم ولی قارچ کفیر رو هرکس لازم داره به من میل بزنه تا به صورت رایگان در اختیارش قرار بدم اگه کسی حس کرد لازمه که پولی بده ما یه موسسه خیریه داریم که فکر میکنم واریز این پول به حساب اونها مفیدتره ، بازهم تأکید میکنم من ضرورتی نمی بینم بابت این قارچ پولی دریافت شه ،
سلامت باشید.
nasim.r2011@yahoo.com
بانوی آشپزخانه: سلام .
متشکرم.موفق باشید.
فریبرز: لطفا طرزتهیه پنیر کفیر رایاد بدینبانوی آشپزخانه: در برنامه قرارداده شد.
یاسمن: اگر کسی در شیراز قارچ می خواد با این شماره تماس بگیره 09372493283
MASI: باسلام دوغ کفیر کاله هم خیلی خوبه ولی اگه در تهران بخواهیم کسی میدانه قارچشو از کجا تهیه کنیم
یاسمن: سلام دوستان من پنیر کفیر درست کردم خیلی خوب شد 4تالیوان شیر رابجوشانید وقتی جوش امد 1لیوان سرخالی دوغ کفیرداخل ان ریخته یک جوش که زد وشیر بریده شد انرا در کیسه ریخته 5دقیقه چیزه سنگینی روی ان قرار دهید تاابش برود بعد در اب نمک ریخته ونوش جان کنیدبانوی آشپزخانه: سلام بر شما . ممنون از دستور خوبتون. موفق باشید.
حسن معصومي: ضمن سلام بنده نيز از صاحبان سايت و دوست بسيار گرانقدر و انسان دوست كه با نام نسيم مطلب نوشته تشكر ميكنم ح حسن معصومي
الناز: با سلام من وقتی کفیر رو تو تو ظرف بلور گذاشتم موند بعد 15 روز ظرف شکست حالا توظرف پلاستک گذاشتم ایرادی ندارد؟بانوی آشپزخانه: سلام بر شما .مشکلی پیش نمی آید ممکن است کمی در طعم آن تاثیر بگذارد و باید مراقب بود در معرض نور مستقیم قرارنگیرید. بهترین ظرف ظروف شیشه ای ، چینی و سرامیکی هستند.
ندا: سلام، کشک کفیر چه جوری درست میشه؟ همین جور ماست کفیر؟ آیا ماست منسجمی مثل ماست معمولی میشه باهاش درست کرد؟ ممنون میشم اگر سؤالاتم جواب داده بشه.
ناز گل: سلام،
1چرا دوغ کفیری که درست میکنم یک دست نمیشه با این که همه مراحل درست انجام میدم؟
2آیا جوشاندن شیر پاستوریزه هم لازمه؟
بانوی آشپزخانه: سلام بر شما
گاهی اوقات که زمان بیشتری کفیر در شیر می ماند ماست غلیظ تری حالت تکه های پنیری نرم بوجود می آید که لازم است که کمی توی خود دوغ هم بزنید تا در آن کم کم حل شود. جواب سوال دوم :خیر نیاز به جوشاندن شیر نیست.
نازگل: ممنونم،موفق باشیدبانوی آشپزخانه: متشکرم . شما هم موفق و سلامت باشید.
اوین: سلام . راستش با قارچ که دوغ درست کردم واقعا" که خوشمزه است،یه لیوان که میخوری دوست داری تا آخر پارچ دوغ رو بخوری. ولی تا حالا ماست یا پنیرش رو درست نکردم. اگه امکانش هست لطفا" طرز تهیه ماست و پنیر با قارچ کفیر رو به ایمیلم بفرستین.
sadegh: سلام لطفا راهنمایی کنید از کجا می توان این ماده را پیدا کردبانوی آشپزخانه: سلام بر شما . جایی سراغ ندارم که قارچ کفیر را بفروشند اما خیلی از دوستان شماره تلفن خود گذاشته اند با آنها تماس بگیرید.
شرکت کاله مدتی است که دوغ کفیر را روانه بازار کرده است . می توانید آن را تهیه کنید. موفق باشید.
محسن: لطفا درمورد قارچ کامبوجا برامون توضیح دهید .ایا باکفیر فرق دارد یا خیربانوی آشپزخانه: بله تفاوت دارد صورت چای مصرف می شود.
حسام: سلام؛این دوغ کفیرو تاچندروزمیشه نگه داشتبانوی آشپزخانه: سلام . تا زمانی که طعم و بوی بدی نداشته باشد .
زری: باسلام وتشکر از راهنمایی
دوغ کفیر تهیه شده تا چه مدت می توان نگهداری واستفاده کرد.
زهرا: من دوغ کفیر را 3 ساعت قبل از کلاس یوگا می خورم حسابی انرزی دارم و به طور چشمگیری دارم سایز کم می کنم .
علي: احسند به اين سايت با اين اشپزي هاي خوبش فقط اگر اين امكان را دارد تعداد و نوع ها را بيشتر فرماييد با تشكربانوی آشپزخانه: از لطف شما سپاسگزارم . موفق و سلامت باشید.
جعفری: سلام اگر خواستید من مقدار بسیار زیادی از این قارچ ها دارم و برای فروش گذاشتم.
من از کرمان هستم ولی به هر جا خواستید برایتون ارسال میکنم.
09369577780
fatemeh: در صورت عدم استفاده برای مدت طولانی چه راههاي را پيشنهاد می کنيد؟بانوی آشپزخانه: علارقم مطالعه و جستجو در این زمینه هنوز راهی پیدا نکرده ام و در صورت یافتن راهکار در متن مقاله قرارخواهم داد.
عنایتی: سلام، من دوسئوال خدمت شما داشتم 1-من ماستی تولید کردم که گاز ندارد علت را خواستم؟
2-جهت آلرزی وناراحتی پوستی فرمودید از کفیر استفاده کنید منظور قارچ هست یا ماست؟
3- آیا کتابی در مورد قارچ کفیر هست اگر هست لطفا معرفی کنید؟
پیشاپیش از مساعدت شما متشکرم.
بانوی آشپزخانه: سلام بر شما
در مورد سوال اول - باید کمی زمان بگذرد و کمی گرما سبب ایجاذ گاز در ماست خواهد شد. در حقیقت ماست ترش خواهد شد .
سوال دوم- استفاده از خود ماست می باشد.
سوال سوم - متاسفانه کتابی را نمی شناسم که معرفی کنم.
layla: سلام یزد هستم قارچ کفیر فروشی دارم.10 هزار تومان
محمد اسماعيل: سلام من ساكن مشهد هستم نياز به قارج كفيردارم شماره تماس 09151825077يا3663535
رضا: سلام..از کجا بفهمم کفیر خراب شده؟؟؟؟؟؟؟؟؟بانوی آشپزخانه: سلام بر شما . لطفا نظرات دوستان را بخوانید. متشکرم
شهرزاد: بسیار عالی.ممنونبانوی آشپزخانه: متشکرم . خوشحالم که مقاله مفید واقع شده است.
ناصر: با سلام
ناصر صابری هستم از تفرش استان مرکزی من و خانوادم این قارچو داریم اگر کسی در اطراف ما خواست ایمیل بزنه تا بهش بدیم چون تکثیر میشه و همیشه اضافه میاد.
ستایش: ایا خوردن خود قارچ کفیر ضرر داردبانوی آشپزخانه: فکر نمی کنم ضرری داشته باشد. شاد باشید.
صادق بیان: برای تهیه دوغ کفیر ابثدا شیر را بجو شانید هنگامیه شیر خنک شد قارچ کفیر را اضافه کنید جوشادن شیرباعث می شود دوغ صاف و یکدست شود و دوغ بعمل امده به سادگی از قارچ جدا شودبانوی آشپزخانه: سلام بر شما . متشکرم از راهنمایی خوب شما . سلامت باشید.
صادق بیان: سلام جهت اطلاع دوستانی که می خواهند ماست درست کنند قارچ مورد نظرتان در یک کیسه توری کوچک فرار دهید وسپس توری حامل قارچ را توسط یک نخ نازک در داخل ظرف دهن گشاد نموده بطوری که سر نخ دربیرون ظرف قرار گیرد وپس از بعمل امدن ماست توری حامل قارچ را توسط نخ از ماست خارج کنید بدون اینکه ابی به ان اضافه کنیدبانوی آشپزخانه: سلام بر شما . ممنون از اطلاعات مفیدی که در اختیارمان قرار می دهید . موفق و سلامت باشید.
یک دوست: سلام تو قزوین چطور میشه این قارچ رو تهیه کرد
محمد اسماعيل سابقي: سلام تومشهدمقدس كسي پيدانميشه مقداري قارچ به من بفروشه شماره تماس من 09151825077يا3663535متشكرم
گودرزی: با سلام
قارچ کفیر موجود است .
در صورت نیاز با پایین ترین قیمت مورد نظر شما درتهران قابل تحویل می باشد.09121859298
بهروز: در خوزستان ،اهواز ،دزفول يا شوش اين قارچ رو كسي براي فروش داره؟
زهرا: خوب بودبانوی آشپزخانه: ممنون. شاد باشید.
مهرداد: با عرض سلام و خسته نباشید . من قارچ کفیر دارم که کار خودش را جهت تبدیل شیر به دوغ به خوبی انجام میده ولی چند ماهی است ریز باقی مانده وتکثیر نمیشه لطفا راهنمایی بفرمایید علت چیه . ممنون و متشکربانوی آشپزخانه: سلام بر شما دوست عزیز احتمالا محل نگهداری قارج تاریک و گرم نیست چون در نور و سرما قارچ رشد نمی کند _(قارچ کمتر از دمای 20 درجه سانتی گراد رشد نمی کنند) احتمال بعدی خراب شدن قارچها ست یعنی اینکه اگر قارچ در سطح قرارمی گیرند خراب شده اند
پریسا: با سلام من یک ماست کفیر کاله گرفتم موقع خرید دقت نکردم یک روز از تاریخ انقضاش گذشته بود مزه اش هم ترشه میخواستم ببینم آیا این ماست فاسد شده یا نه. ممنونبانوی آشپزخانه: سلام بر شما. به دلیل وجود مواد نگهدارنده و درج تاریخ مطمئن تر آنست که استفاده نشود.
علي: با سلا م و تشكر از اطلاع رساني خوبتون
چرا دوغهاي سنتي مانند دوغهاي صنعتي كاز دار و خوشمزه نميشوند با تشكر
بانوی آشپزخانه: سلام بر شما دوست عزیز
همه بستگی به نوع ماستی است که مورد استفاده قرارمی گیرد. اگر ماست را بیرون از یخچال قراردهید و اجازه دهید کمی ترش شود دوغ گازداری را می توانید آماده کنید.
زهره: با سلام قارچاي من اول بزرگ بودن الان دارن ريز ميشن مشكلي پيدا كردن؟
hosein: سلام من دارم هرکی میخاد تماس بگیره
اصفهان یک استکان 20/000
09354022241
محمد اسماعيل سابقي:
محمد اسماعيل سابقي: سلام دوستان من حاضرم هرهفته به يكي ازدوستان اين قارچ روكه يكي از موهبات الهي است جهت كسترش فرهنگ سلامتي جامعه رايگان تقديم كنم 9151825077مشهدبانوی آشپزخانه: سلام بر شما . از لطف شما بینهایت سپاسگزاریم . موفق و سلامت باشید.
احسان: سلام, من تازه با این قارچ آشنا شدم و اونو تهیه کردم فعلا که راضی هستم از مطالب شما و دوستان هم استفاده کردم باتشکربانوی آشپزخانه: سلام بر شما. خوشحالم که مقاله مفید بوده است. موفق باشید.
رخساره: سلام از مطالب خوبتون ممنونم. من در تبریز زندگی میکنم. از کجا میتنم این قارچ را تهیه کنم؟
اکبر: من تبریز زندگی می کنم هر کی قارچ خواست تماس بگیره09370994005
پیمان: باسلام و تشکر از مطالب مفیدتان
سوالی برام پیش آمده در مورد کفیر
آیا قارچهایی که روی شیر غوطه ور می شوند خراب شده اند و باید دور بریزیم؟ یا اصلا نیاز به جداسازی خرابها نمی باشد؟
با تشکر
بانوی آشپزخانه: با سلام و تشکر از شما
اگر بدبو و خیلی لزج شده باشند باید دور ریخته شود.
paeezan: با سلام
دوستان عزیزم من هم قارچ کفیر دارم
میتوانید بااین شماره تماس بگیرید
09128115983
حسن زارع: با سلام
سالهامن بيماري سندرم روده داشتم باعنايت خدا واستفاده مرتب
از كفير صدي نود درمان شدم ميلم به همدردان خود كمك كنم تلفن من9306823622
بانوی آشپزخانه: سلام بر شما خوشحالیم که سلامتی خود را با نوشیدن این ماده شفا بخش به دست آورده اید. امیدوارم روزهای خوب و خوشی را در پیش رو داشته باشید. شاد و سلامت باشید.
محسن: سلام و با تشكر از مطلب خوبتون
مطلبي كه در مورد كفير گذاشتيد از "كتاب مستطاب آشپزي از سير تا پياز" نوشته نجف دريا بندري گرفته شده كه خوب بود به اين نكته اشاره مي كردديد. البته چه بهتر كه همين الان هم اين نكته مهم را در انتهاي مطلبتون درج كنيد. خيلي خيلي ممنون
ضمنا اگر از دوستان كسي لطف كنه و بگه چجوري قارچ كفير رو توي يزد پيدا كنم خيلي عالي ميشه. بازم ممنون
بانوی آشپزخانه: با سلام به شما دوست عزیز
اگر مقاله را تا انتها مطالعه فرموده بودید متوجه می شدید که حتی جلد کتاب و ص کتاب در مقاله نوشته شده است.
موفق و شاد باشید.
احسان: باسلام, سوالی داشتم اگر ممکنه لطفا خواص درمانی مدت زمان های مختلف تهیه مثلا ١٢ , ١٨ , ٢٤ ساعت را بیان نمایید. باتشکربانوی آشپزخانه: سلام بر شما
متاسفانه اطلاعاتی در این خصوص نیافتم . به محض یافتن پاسخ در مقاله قرارخواهم داد. موفق باشید
گلی: باسلام:ممنون از مطالب شیرینتون
سوالی داشتم :آیا خوردن قارچ کفیر برای بدن ضرر دارد؟از راهنماییتون خیلی متشکرم
بانوی آشپزخانه: سلام بر شما
متشکرم . فکر نمی کنم ضرری برای بدن داشته باشد. همانطور که در مقاله نوشته شده است در قفقاز به عنوان یک نوشیدنی هر روزه و مداوم استفاده می شده است.
رضا: با سلام
یه سوال داشتم که شاید بر عکس همه سوال ها باشه ابتدا کار که قارچ کفیر گرفتم و شروع به درست کردن دوغ کفیر شدم مزه دوغ یا همون محصول نهایی خیلی خوب بود ولی رفته رفته داره ترش تر میشه خواستم بدوتم راه حلی وجود دارد که زیاد کفیر ترش نشه چون 2 نفر از نردیکان من هم به خاطر همین ترشی زیاد مجبور شدن قارچشون بریزین
بانوی آشپزخانه: با سلام . متاسفانه اطلاعات زیادی در این مورد ندارم . اما معمولا ترش شدن ماست نشان از گرم بودن محل نگهداری آن است و میزان چربی شیر . اینبار قارچ را بشویید و در شیر کم چرب و در محل خنک نگهداری کنید. اگر باز هم مشکل پیدا شد احتمالا مشکل از قارچ باشد.
لطفا دوستانی که در زمینه قارچ کفیر اطلاعاتی دارند پاسخ دوست عزیزمان را بدهند . متشکرم .
نرگس: با سلام ممنون از مطالب جالبتان .
چند وقت هست که من با این فارچ اشنا شدم واز دوغ ان استفاده میکنم ناراحتی روده ونفخ وخشکیت داشتم اما الان خیلی بهتر شدم.
اگر از دوستان کسی خواهان این قارچ باشد من دارم باشماره 09141207868 تماس بگیرید
خسرو: با سلام و ممنون از اطلاعات خوبتان در جواب رضا من با تجربه ای که با کفیر به دست آوردم احساس می کنم به مرور که تعداد قارچها زیاد میشود دوغ ترش تر و لزج تر می شود باید تعداد قارچها را کمتر کرد
نرگس: با سلام وارزوی سلامتی برای همه شما.
در جواب اقای خسرو احتمالا مقدار قارچ تان زیاد شدهودیگر اینکه بعداز برداشتن دوغ هرچند یکبار (من هر روز )قارچ ام را با آب کم میشورمیعنی اب میگرم روی قارچ تا ماست مانده در لابلای قارچ ها کاملا شسته بشود. این برای من جواب داد.
بانوی آشپزخانه: سلام . متشکرم
امید فردا: باسلام میخواستم بدونم اگر نخواهیم از کفیر استفاده کنیم چطور باید ازاون برای هر مدت که خواستیم نگهداری کنیم
رامین: سلام
ممنون از سایت خوبتون، لطفا هر شخصی سئوال و اشکالی داره با بنده تماس بگیرند تا راهنمایی بکنم.
در ضمن قارچ کفیر با قیمت مناسب موجود است.
09121266573
امید: با سلام ما یه سوال پرسیدیم هیچکس جوابمون نداد اشکال نداره ولی یادتو ن باش معرفت در گرانیست ......
محمد اسماعيل سابقي: سلام دوستان از هر نقطه ايران عزيزمسافر به مشهد داشتيد هماهنگ كنيدكفيراين هديه الهي را مجاني تقديم كنم شماره تماس 09151825077و05113663535بهار1392
احمدرضا: سلام من قارچ کفیر میخوام...
اگه کسی هست تو خوزستان اهواز تماس بگیره بامن 09368378417
محمد اسماعيل سابقي: سلام اميدخان قارچ كفيرباشيربيشتربه مدت حداكثريك هفته در طبقات بالاي يخچال كه سرماي كمتري دارد ميتوانيدنگه داري كنيد
باران: سلام به همه اگه میبینید به مرور زمان قارچ داره ترش میشه واسه اینه که مقدار قارچتون زیاد شده دلیلش اینه در این صورت یا باید بین دوستان وآشنایان پخش بشه یا دور ریخته شه من خودم ماست چکیده ازش گرفتم که واقعا خوش مزستبانوی آشپزخانه: با سلام.
با تشکر از شما و بقیه دوستان.
موفق باشید
باران: به قارچ میشه تا 24 ساعت استراحت داد به این صورت که وقتی قارچ آبکش شد قارچ را شسته و در ظرف آب تو یخچال بزاریمبانوی آشپزخانه: متشکرم.
hamid: سلام اگه کسی در یزد قارچ کفیر داره ایمیل بده خریدارم.ممنون
صفورا: سلام از اینکه این مطالب مفید رو برامون اینجا گذاشتین واقعا ممنونم . من خیلی جستجو کردم ولی مطالب شما از همه مفیدتر بود و خیلی خوب به همه سوالهای من جواب داد . از همه دوستانی که تجربیاتشونو در اختیارمون گذاشتن ممنونم.بانوی آشپزخانه: با سلام
متشکرم. من هم از دوستان عزیز که تجربیاتشون را در اختیارمان قرار می دهند تشکر می کنم. شاد باشید.
سحر: با سلام و تشکر
خواهشمندم مرا راهنمايي بفرماييد.
در تهيه دوغ کفير ،روي کفير و شير من مقداري کپک به صورت مال به وجود مياد .علت و اينکه ضرر دارد يا خير ؟
بانوی آشپزخانه: با سلام. متشکرم.
قارچ ها را خوب بشویید اگر باز هم کپک ایجاد شد. قارچ ها را دور بریزید.
حسین: سلام و خسته نباشید
آیامیشود قارچ کفیر را بیشتر از 48 ساعت در شیر نگه داشت ؟
بانوی آشپزخانه: سلام. متشکرم.
کمی ترش و لزج خواهد شد.
باران: من الان حدود 2 هفته هست که قارچم کمی لزج شده ولی همچنان دارم به کارم ادامه میدم مقدار قارچم رو کمتر کردم و بعد هر سری تخلیه شیر کمی اب روش ریختم و باز شیر میریزم روش من خودم به دوستام میگم چون این قارچ زندس سعی کنین بهش انرژی مثبت بدید تا خوب عمل کنه مثل گل که خیلی انرژی مثبت واسش خوبهبانوی آشپزخانه: متشکرم از راهنمایی تان شاد باشید
سیروس: سلام لطفا بفرمایید چگونه ماست کفیر درست کنیم
سحر: سلام آیا دوغ کفیر برای دستگاه گوارش خوب است .بانوی آشپزخانه: سلام. بله همینطور است
نرگس: سلام من نزدیک به یک سال و نیم هست که از دوغ کفیر استفاده می کنم. گاهی وقتها قارچ ها ضعیف و ریز میشه و گاهی حسابی سرحال هستند نمی دونم علتش چی. البته من قارچامو تو یخچال می ذارم چون وقتی تو فضای اتاق می ذارم روش یه لایه مثل کپک می گیره آیا ضرر داره؟ لطفا منو راهنمایی کنید. نگران سلامتی پدر مادرمم..... با سپاس
سعید: با سلام
برای تهیه سریعتر دوغ کفیر میتونید از ماست رقیق شده هم استفاده کنید البته اگر شیر در دسترس نبود
بانوی آشپزخانه: سلام
شاد باشید
hamid: با عرض سلام وخسته نباشید
سوال من اینه که چطور می شه قارچ سفید کفیر رو خودمون تولید کنیم بدون اینکه از جایی بخریم ممنون می شم راهنماییم کنین
بانوی آشپزخانه: با سلام. متشکرم باید قارچ آن را داشته باشید تا بتوانید تکثیر کنید.
reza: من در بندر انزلی قارچ برای فروش دارم تماس بگیرید 09390629128
رضا: باسلام و احترام. قارچم بسيار سرحال بود و دوغ خوبي ازش مي‌گرفتم؛ اما متأسفانه از سه روز پيش وقتي شير مي ريزم و پس از يک يا دو روز به سراغش ميرم، همه اش مثل پنير سفت و محکم است به طوري که جدا کردن قارچ از آن خيلي سخت است. براي علتش هرچه در اينترنت گشتم؛ متاأسفانه کسي درباره بيماري احتمالي قارچ کفير اطلاعاتي نداده.
اولدوز: سلام
من اولدوز هستم ویکی از دوستان برام چند تا قارچ کفیر داده و دوروزپیش دوتا پاکت شیر را رویش ریختم و گذاشتم در دمای اطاق وروش پارچه کشیدم 48 ساعت بعد که مراجعه کردم دوغی غلیظ به دست آمده بود و فمر میکنم اگر بیشتر از 48 ساعت باشه دوغ خواهد شد آیا میشه بصورت غلیظ برداشت و بعد آب اضافه کرد؟
نمک را باید قهمراه شیر اضافه کرد یا بعد از غلیظ شدن؟
بانوی آشپزخانه: سلام
بسته به مقدار شیر و قارچ ممکن است دوغی غلیظ شود که می توانید پس از جدا کردن و شستن قارچ ها نمک و آب را به دوغ اضافه کنید.
اولدوز: به نظر من نباید این قارچها رو فروخت
اگه با هم قسمت کردن را یاد بگیریم بهتر است
اولدوز: یه سوال دیگه
من الان اون قارچ رو که دچند تا بلور بیشتر نیست با خود دوغی که به دست آوردم نگه داشتم تو کابینت
خراب میشه؟
البته قبلا تو یخچال بود و شیرنگهدارنده اش تبدیل به ماست شده بود
بانوی آشپزخانه: دوغ را در یخچال نگه دارید. قارچ را در کابینت آشپزخانه.
افشين: سلام دوستان من مقداري قارچ كفير مي خوام ساكن اصفهانم كسي مقداري قارچ بهم ميده ؟
fazeli_51af@yahoo.com
اولدوز: با سلام و خسته نباشید
ممنونم که جواب دادید
سوال من این بود که اگه نتونستم دوغ درست کنم نگهداری و پرورش قارچ چگونه است آیا دربیرون از یخچال این ماده خراب نمیشود؟واینکه این قارچه همون اندازه هستند که برایم آوردند5 یا 6 تا
چه جوری بزرگ میشه و تکثیر؟
واین مقدار قارچ برای چند لیتر شیر هست؟
بانوی آشپزخانه: با سلام و تشکر
متاسفانه نگهداری این قارچ سخت است اگر چند روز شسته نشود و دوغ آن عوض نشود قارچ ها به مرور خراب می شوند. برای همین باید مداوم از آنها دوغ تهیه کنید. به مرور به تعداد قارچ ها اضافه خواهد شد.
اولدوز: دوستی که قارچ کفیر بهمون داده
میگفت اگر شیر به اندازه ی نصف شیشه رب یه کیلویی بریزی و سر شیشه خالی باشه دوغ گازداری بدست می آید
البته من برای اینکه کمی ترش بشه پس از صاف کردن چند ساعت در مجاورت نور آفتاب قرار میدهم
شیر من در عرض 48 ساعت بیشتر شبیه ماست هست تا دوغ
ومن بعد از صاف کردن اون به میزان مساوی آب اضافه میکنم باز هم دوغ غلیظی به دست می آید
بانوی آشپزخانه: همانطور که در عکس می بینید دوغ غلیظی بدست می آید که باید مقداری آب به آن اضافه کرد
اولدوز: ممنونم از راهنماییهیتان
استفاده از این دوغ را برای کسانی که یبوست دارند توصیه میکنم
مفیدواقع شده است
بانوی آشپزخانه: متشکرم شاد و موفق باشید.
sed ali: سلام شما و سایتت فوق العاده اید.بانوی آشپزخانه: سلام
متشکرم موفق باشید
اولدوز: با سلام و صبح بخیر
من دوروز پیش که قارچهایم چند روز در مایه دوغ قبلی بود و دربیرون از یخچال پس از شستشو وریختن شیر روی قارچها
48 ساعت در بیرون نگه داشتم و تا رفتم دوغ برداشت کنم
با یک تیکه ماست فشرده وگرد روبروشدم که در روی آب شناوربودوکاملا بوی فاسد میداد
کلی باهاش وررفتم تا تونستم قارچها را دونه دونه از اون جدا کنم
وپس از شستشو دوباره مقداری شیر ریختم و گذاشتم بیرون
تا دوغ درست بشه
آیا قارچها خراب نمیشوند در اینصورت و یا ضرری برامون نداره؟
در قارچی که این اتفاق افتاد پس از شستشو وقب از ریختن شیر ریز دانه هایی شبیه ماست بود که من فکر کردم قارچها اونجوری تکثیر میشوند و زیاد نشستم میتواند دلیل خراب شدنش باشه؟
اگه کسی در اینمورد میدونه راهنمایی بکنه بیزحمت
اولدوز: درجواب سوال آقای سیروس باید عرض کنم اگر شیر به مقدار ازم روی قارچها ریخته بشه بستگی به تعداد قارچها داره
وبیشتر از 48 ساعت درمجاورت هوای آشپزخانه و در جای تاریک قرار بگیره به شرطی که ظرف تکون نخوره میتونید ماست برداشت کنید که بعدا هم اگه خواستید میتونید از صافی رد کرده وماست چکیده درست کنید
البته جدا کردن قارچها در این مورد کمی سخت تره و ابتکار میخواد
مهدی -بیرجند: سلام من کفیر خوب دارم هرکی میخواد بامن تماس بگیره رایگان بهش بدم البته هزینه پست رو خودتون باید بدین 09373942826
نرگس مظفری: من این دوغ بسیار خوب رو امتحان کردم و نتیجه گرفتم وقارچ کفیر رو هم دارم هرکس که می خواد برام ایمیل بزنه تابه اون هم از این ماده ی مفید بدم
مینا: سلام
خسته نباشید
اگه شیر نداشته باشیم دوغ کفیر را با آب میشه درست کرد.
اولدوز: با سلام و خسته نباشید
مینا جان نه خیر نمیشود زود فاسد میشود
نگهدارنده قارچها شیر هست و در آن هم تکثیر میشند
در صورت نداشتن شیر میتونید از دوغ ماست شیرین که رقیقش کردید استفاده کنید ولی نتیجه با شیر بهتر است
اولدوز: سلام
من مدتی بود دوغم خوب در نمیومد
تعداد قارچها رو تقسیم کردم و در دوشیشه یک کیلویی رب یک بسته شیر رو روی هر دو قارچها ریختم و بعد از 24 ساعت دوغ غلیظی بدست آمد و مزه ی دوغ هم بهتر شد
فکر کنم اگر قارچه ها مثلا 5 تا دونه باشند باز هم کافی باشه و دوغ بهتری بده
به هر حال داریم تجربه میکنیم
دوستان هم استفاده کنند و ما را هم از تجربیاتشون بی بهره نذارند
اولدوز: خسته نباشیدبانوی آشپزخانه: متشکرم شاد باشید
مهرداد: باسلام
من دوغ کفیر درست میکنم بعد از جدا کردن قارچ دوغ ان بسیار شیرین وخوشمزه است ولی بع از اینکه برای مدتی کنار گذاشته میشود مثلا یک روز طعم ان بسیار بد و ببخشید مزه استفراغ میگیرد من تمام مسائل بهداشتی رو رعایت میکنم وظروف مختلف(شیشه ،پلاستیک )رو چک کردم فایده نداره لطفا راهنمائی کنید
ممنون
محمد اسماعیل سابقی: سلام آقامهرداداولا بهترین زمان تخمیر24ساعته بعدازصاف کردن نوشیدنی کفیرراحتمادریخچال نگه داری کنیدبه تدریج استفاده کنیدکمی ترش شدن هم ایرادی ندارد
اولدوز: باسلام خدمت آقا مهرداد و بقیه دوستان باید عرض کنم
بهتره قارچها را بعداز تخمیر وصاف کردن چندین بار آب کشی کنید تا دانه های ریز شبیه ماست با قارچها نماند یعنی کاملا شسته بشه
وبعد از صاف کردن دوغ را در یخچال نگهداری کنید
من 48 ساعت نگه میدارم بیرون و دوغ خیلی غلیظی بدست می آید و من قبل از صاف کردن کاملا هم میزنم وموقع صاف کردن آب را به تدریج اضافه میکنم
اگر شیر نداشته باشید برای نگهداری قارچها از خود همین دوغ استفاده کنید و در یخچال نگهداری کنیدمن هردفعه که صاف میکردم و دوغ را برمیداشتم نمک اضافه میکردم
ولی چندین باره که موقع مصرف نمک اضافه میکنم و عرقیجات گیاهی مثل کاکوتی و نعناع....ودرمزه ی دوغ تاثیر داشته
واما اگر تعداد قارچها بیشتر است مثلا به اندازهی یک قاشق حتما دو قسمت کنید و در ظرفهای جداگانه دوغ تهیه کنید
میزان زیادی قارچ هم در مزه ی آن تاثیر دارد
من هم یه مدت بود دوغ بد مزه ای شبیه مزه ی آب پنیر شور میداد داشتم ومیزان قارچها را تکثیر کردم دوغ بهتری بدست آوردم
زمانی که برای من این قارچها را آورده بودند 5یا 6 تا بود و در اولین بار دوغ خوبی داشتم ولی به مرور زمان مزه ی دوغ به تلخی میزد ومن که الان تعدادقارچهایم به بیشتر از 20 دونه ریزو درشت رسیده چاره را در کم کردن قارچه کردم دوغ بهتری تهیه میکنم
امیدوارم این تجربیات برای دوستان مفید باشه در مدت یک ماه ونیم تعدا قارچهایم به این مقدار رسیدهو به نظرم با این مقدار قارچ بشه یه ظرف 4 لیتری دوغ تهیه کرد و اگر با آب مخلوط کنیم 8 لیتر دوغ خواهیم داشت
بانوی آشپزخانه: با سلام
از اینکه تجربیات خودتون را به اشتراک می گذارید متشکرم. موفق و سلامت باشید
کفیرنوش: سلام دوستان مشهدی اگر کفیر میخواهید در خدمت هستم:
http://kefirnoosh.blogfa.com/
09215140667
امير رضايي: سلام دوستاني كهكفير بخوان در قزوين در خدمتشان هستم تماس 09122824810
sajjad: سلام مامان من کفیراش خیلی خوشمزس و وقتی قارچاش زیاد میشه به دوستاش هدیه میده.
HOSEIN: سلام .قارچ های من زرد رنگ شدن.اشکالی که ندارند؟
شیرین: سلام.مرسی از راهنمایی هاتون.بعد از صاف کردن دوغ از صافی یه چیزهای خیلی ریزی رد میشن توی دوغ.1-ایا اونا قارچای کوچولو هستن.2-ایا ضرری نداره.3-بیشتر از 48 ساعت موندن قارچ توی شیر ایا ارزش غذایی دوغ رو کم میکنه یا ضرر داره.متشکرم.
یاسین: سلام و با تشکر از سایت خوشمزه تون
من کفیر دارم چون زیاد شده و دلم نمیاد بریزم دور هرکی خواست رایگان بهش میدم 09378117887
bahar: سلام
با تشکر از اموزش جامعتون
فقط ماست کفیر من روش یه لایه نازک مخملی سفید می زنه .
می ترسم خطرناک باشه
لطفا اگه توضیحی براش هست به من هم بگید.
ممنون
سحر: بهار جان اشکالی ندارد مهم مزه. ماست یا دوغ شما ست مورد باشد
نازی: سلام و با تشکر از سایت مفیدتون من میخوام این قارچ رو تهیه کنم اگر کسی داره لطفا شرایطش رو بهم ایمیل کنه من تهرانم
پیشاپیش ممنون از لطفتون
nazi.zareie@gmail.com
بانوی آشپزخانه: متشکرم. دوستانی که این قارچ را دارند شماره تماس خود را گذاشته اند می توانید با آن شماره ها تماس بگیرید.
الهام محمدی: سلام من به قارچ کفیر نیاز دارم و تهرانم ه رکسی داشت واسه من شرایطشو بفرسته elmohammadi@gmail.com
خسروشاهی: باسلام وخسته نباشید بتده قارچ کفیر دارم هر کی لازم داشته باشد در خدمت هستم 09143126944
samaneh: سلام من تازه با کفیر آشنا شدم و چون بیمازی ام اس دارم خیلی به مصرفش علاقه مند شدم خواهش می کنم برام ایمیل بزنید که چجوری می توانم قارچ کفیر را تهیه کنم؟
آدرس ایمیل:samaneh.afiatjoo.69@gmail.com
فاطمه: باسلام ممنون از مطالب مفیدتون
مهدی عرب: باسلام خدمت بانوی آشپزخانه و تشکر از وب سایت مفید شما
دوستانی که علاقه مند هستند قارچ کفیر را تهیه نمایند با اینجانب 09302317579 تماس بگیرند.
عرب- سمنان
موفق باشید
بانوی آشپزخانه: با سلام
متشکرم موفق و سلامت باشید
تارا: با سلام و احترام و تشکر از وب سایت مفید شما . اگر صلاح دیدید مطلب منم بذارید . مقداری قارچ کفیر جهت ارائه فقط در تهران و ارسال از طریق پیک موتوری دارم .
09125223789
فاطمه: سلام، من دو هفته است که قارچ کفیر را پیدا کردم و نگهداری میکنم تا اینکه امروز که مثل همیشه بعد از 48 ساعت جایش را عوض کردم دیدم که اب زیر بطری جمع شده همیشه لایه زیرین بطری قارچ کفیر بود، ایا کفیر من دیگر قابل استفاده نیست؟راهنمایی کنید ممنون میشم
حسینی: باسلام سوال من این است که در دوغی که از کفیر بدست می اید به ان نمک اضافه کنیم ایا از خواص ان کاسته نمیشود چون دوغ میگن حالت باکتریایی دارد احیانا نمک این باکتریها را از بین ببرد وخواص ان هم از بین برود متشکرم
نیلوفر: در یزد کسی کفیر داره؟لطفا ادرس یا شماره بده .ممنون
محمد حاجی: می خواستم بدونم آیا مصرف کفیر در زنان بارداراثرات جانبی هم دارد یا خیر؟
خسروشاهی: با سلام و عرض ادب باز هم از مسئولین سایت واقعا تشکر میکنم . که با اطلاعات خوب به مردم خدمت میکنند
مهرداد جیحونی: سلام , در وب سایتهای بین المللی بسیاری , بر نشستن قارچ کفیر با آب تاکید می کنند مخصوصا آب کلر دار. از نشانی های: http://www.yemoos.com/faqwagrains101.html
http://www.culturesforhealth.com/kefir
http://www.homemademommy.net/2012/09/why-i-love-kefir-and-what-are-kefir-grains.html
مطالب بسیار مفیدی در خصوص کفیر خواهید یافت.
بهروز: سلام من نزدیک دو کیلو قارچ دارم اگر کسی خواست زنگ بزنه 09366699659 تربت حیدریه استان خراسان رضوی
پروین: با سلام وخسته نباشید وتشکرات فراوان از مطالب خوبتون . چند وقت بود که دربه در دنبال کفیر میگشتم .نتاسفانه بعضی ها واقعا در مورد قیمت خیلی بی انصافی میکردن تا اینکه از طریق این سایت تونستم با یاسمن خانم آشنا بشم وایشان اونو برام به قیمت منصفانه ای از شیراز فرستادند میخواستم از این طریق از ایشان تشکر کنم .خیلی خانمی یاسمن خانم
سپیده روحانی: لطفا بهترین زمان مصرف کفیر رابگویید
شهین: سلام ایا ابی که بعد از شستن قارچ کفیر بدست میاد یاهمان دانه های ریز کفیر برای مالیدن به پوست صورت خوب اس با توجه به ویتامینهای موجود
علی: درود بر شما
قارچهای من کاملا سالم و سفید هستند.زیاد هم شدن اما وقتی میخوام شیرشو عوض کنم روی شیر قبلی که همون دوغ جدید هست یک لایه زرد تشکیل میشه که شبیه کپک هست.آیا این طبیعیه و خوردنش اشکالی نداره؟
ممنون از پاسختون
جلال: سلام
قارچ کفیر لازم دارم و شهر قم هستم. کسی هست؟
از شهر های دیگه هم اگه کسی اول می فرسته بعد واریز می کنم.
ممنون
jalalesh@gmail.com
حسین شمسی: در صورت رفتن به مسافرت و دسترسی نداشتن به قار چ باید چه کارهایی انجام دهیم تا قارچ سالم بماند ؟؟؟
آرزو: سلام به همه ي دوستان
جا داره اين نكته رو هم بنده اضافه كنم كه برخي از مراجع تقليد خوردن اين ماده رو به علت دارا بودن 2% الكل منع نموده اند.
ولي برخي ديگر به علت خواص بسيار اين ماده ، 2% را بلامانع اعلام نموده اند.
ولي خود من يك ساله كه از اين دوغ در منزل استفاده ميكنم و خداوند رو به خاطر اين نعمات شاكرم.
شاد باشيد و پيروز
عرفان: برای درمان دیابت و پوکی استخوان روزانه چه مقدار دوغ کفیر استفاده کنیم.
سامان: عزیزان باز هم اگه سوالی داشتید با آقای کامران شکری در تماس باشید 09183768605 ایشون به طور سنتی تولید میکنن و در محل کارشون که مشاوره طب سنتی هستش عرضه میکنن
فروزنده: سلام ایا میتوان قارچ کفیر را در یخچال نگهداری کرد
پروین: اگر کسی در تبریز قارچ کفیر خوب ودرشت میخواد با این شماره تماس بگیره09144086919
کریمی: ایا استفاده از کفیر از لحاظ شرعی اشکال دارد؟
عبدالملکی: سلام
اگر کسی در همدان کفیر داره لطفا با بنده تماس بگیره.
09189156100
ارزو: سلام میخواستم بپرسم خود دانه های سفید رنگ کفیر چگونه بدست میاید تو سایت ها هر چه گشتم در مورد طرز تهیه این دانه ها چیزی گفته نشده بود خواهش میکنم جواب بدین ممنونم
سحر: با سلام و تشکر از مطالب خوبتون.
من 2 هفته هست که تونستم کفیر پیدا کنم. دقیقا طبق دستورات شما عمل میکنم ولی همیشه ته ظرف اب جمع میشه و کفیر ها میان بالای ظرف و هیچوقتم گاز دار نیست. میشه کمکم کنید؟ چند نفر هم اینو چرسیدن ولی جواب ندادین. ایا کفیر ها مشکل دارن؟ استفاده از اونا ضرری نداره؟ چیکار کنم درست میشه؟
عاطی: سلام. شما در تصاویر از آبکش فلزی استفاده کردید که درست نیست و باید از آبکش پلاستیکی استفاده کرد.بانوی آشپزخانه: با سلام متشکرم از توجه شما. بله در توضیحات نوشته شده است. متاسفانه آبکش پلاستیکی نداشتم مجبور شدم از فلزی استفاده کنم
حميد ثانى: سلام من مقدارى از قارج كفير را در اب به خارج كشور اوردم الان داخل شير ميريزم دوغ درست نميشود ظاهر قارجها تقعير نكرده از كجا ميشود فهميد كه زنده هستند يا مرده تشكر
سادات: باسلام اگراین قارچ را یک روز ذر شیر نگه داریم شیرین و اگر کمی ترش میشودوتوضیح اینکه بنده قارچ را در ظرف ریخته واب روی امیریزم تادفعه ی بعدی که بخواهم دوغ درست کنم
مهدی عرب: باسلام
دوستانی که سئوال در مورد کفیر دارند و یا نیاز به آن، به اینجانب ایمیل بزنند در حد توان به آنها پاسخ می دهم و کمکشان می کنم
همیشه سلامت باشید
سشئثد.samen.stores@gmail.com
علیرضا: با سلام

من نکاتی رو لازم دیدم که در مورد تهیه محصولات کفیری یادآوری کنم.
در کل علت مزیت و خواص کفیر بخاطر باکتریهای زنده ای است که توسط این قارچها تولید میشود. این باکتریها در اثر حرارت از بین میروند. همچنین چون باید نوشیدنی را در یخپال نگهداری کرد، باید بدانید که نوشیدن سرد دوغ هم آنگونه که باید مفید نیست چون سرمای یخچال آنزیمها و باکتریهای دوغ را غیر فعال میکند و بلافاصله نوشیدن بعد از در آوردن از یخچال، باعث میشود که این باکتریهای غیر فعال شده خیلی زود بوسیله اسید معده از بین بروند. پس بهتر هرگاه که خواستید آن را بنوشید مدتی از یخچال بیرون بگزارید ( بسته به دمای محیط و فصل ) تا باکتریها و آنزیمهای بینظیر کفیر فعال بشند و بعد نوش جان کنید.
علیرضا
بانوی آشپزخانه: ببا سلام و تشکر از اطلاعات مفیدی که در اختیارمان قراردادید موفق و سلامت باشید
عرفان: جناب یک سوالی هم داشتم اینه که چرا بعضا وقتی که کفیر میزارم آب و ماست تو ظرف کاملا تفکیک میشن ولی بعضا هم کاملا یکدست میشن؟
آیا برای خود شما هم اینطوره؟
درمورد علتش نظری دارین؟
یکی هم کفیرای من اصلا طعم و بوش مانند کفیرای بیرون نمیشه
میشه کمک کنید ؟
مرسی
عرفان: سلام

یکی هم که ماست کفیر من گاهی مثل ماست معمولی میشه ولی گاهی هم کثل عسل کش میاد .

آیا طبیعیه ؟
فراهانی: سلام. کسی اگه تو اراک این قارچ رو خواست ، عصرها با من تماس بگیره. 09186049329
مجید: سلام به همگی دوستان .
من تعداد زیادی قارچ کامبوجا دارم اگه کسی خواست تماس بگیره 09141570844
مهدی: آموزش و طرز تهیه نوشیدنی سنتی کفیر kefir recipe
کفير نوشيدني ترش و گازداري است که از تخمير شير به دست مي آيد. اين نوشيدني خوش طعم، در واقع يکي از قديمي ترين محصولات شير است که سرمنشأ آن به کوه هاي قفقاز نسبت داده مي شود. کفير سرشار از ويتامين و مواد معدني است.

خاستگاه کفير (Kefir) در قفقاز و تبت است و مصرف آن در اين نواحي هزاران سال قدمت دارد. قفقازي ها به داشتن طول عمر بالا معروف هستند و گفته مي شود که اکسير جواني آنها کفير است.

اين نوشيدني تخميري عطر و طعم خوشي دارد و به ذائقه ايرانيان نزديک است. نام کفير از زبان ترکي گرفته شده است. قسمت اول آن از واژه "کف" (Kef) در زبان ترکي به معناي "لذت بخش" است.

اين نوشيدني سرشار از ويتامين و مواد معدني، از جمله ويتامين هاي ب، ب1، ب12، کا و همچنين داراي منيزيم، کلسيم و فسفر است. اين خواص حاصل از اسيد لاکتيک، دي اکسيدکربن، اتيل الکل و ترکيبات آروماتيک موجود در دانه هاي کفير در خلال تخمير هستند.

خواص کفير

کفير محصول تخمير شير در مجاورت دانه هاي کفير است. ميکرواورگانيسم هاي دانه هاي کفير غيربيماري زا هستند. آنها ترکيبي تغييرپذير دارند و اين بستگي به عواملي همچون منبع چربي شير، ترکيب دانه ها و روش فرآوري آن دارد. کفير را مي توان از شير گاو، گوسفند و بز و همينطور از شير سويا تهيه کرد.

اين محصول لبني براي سيستم عصبي آرامش بخش است، بر عملکرد صحيح کليه و کبد ، سهولت هضم، تقويت سيستم ايمني تأثير بسزايي دارد و اختلالات خواب و افسردگي را کاهش مي دهد.

کفير در رژيم هاي لاغري توصيه مي شود زيرا از عوارض جانبي رژيم بر روي دستگاه عصبي جلوگيري مي کند.

دانه ها کفير به شکل گل کلم هستند و هر دانه 3 تا 20 ميلي ليتر قطر دارد. آنها خود به خود به رشد و تکثير ادامه مي دهند. مقدار دانه هاي کفير تقريبا هر 14 روز دوبرابر مي شود. باکتري هاي کفير دي اکسيدکربن و مقدار کمي الکل توليد مي کنند. اين مقدار بستگي به مدت زماني دارد که در طي آن کفير تهيه مي شود و معمولا بين دو دهم درصد تا دو درصد است.
در عين حال در نتيجه تخمير، مقدار لاکتوز موجود در شير بسيار کاهش مي يابد. از اين رو کفير نوشيدني مناسبي براي کساني است که مشکل عدم تحمل لاکتوز دارند.

اين نوشيدني تخميري همچنين مي تواند با داشتن انواع ويتامين ها و مواد مغدي جايگزين خوبي براي نوشيدني هاي مصنوعي باشد، به ويژه نوشابه هاي گازدار که داراي مواد شيميايي مضر هستند.

طرز تهيه کفير

براي تهيه کفير به سبک سنتي بايد ابتدا شير پاستوريزه را جوشاند و پس از خنک شدن دانه هاي کفير را به آن اضافه کرد. پس از 24 ساعت تخمير کامل مي شود و محلول بايد از صافي رد شود و آنگاه کفير براي نوشيدن آماده است. دانه هاي مصرف شده را مي توان به آب خنک شست و براي مصرف بعدي در ضرف شيشه اي درداري در مکاني خنک نگه داري کرد.

کفير به طور صنعتي نيز توليد مي شود که تفاوت هاي با کفير تهيه شده به سبک سنتي دارد. کفير صنعتي معمولا الکل ندارد، اما بر خلاف کفير سنتي در هر 100 گرم 2.7 تا 3،9 گرم لاکتوز دارد، در صورتي که کفير اصيل حاوي الکل و در عوض بدون لاکتوز است.
از اين رو کفير صنعتي براي افرادي که داراي مشکل عدم تحمل لاکتوز هستند نامناسب است.

کفير در اروپا و ايران

کفير در کشورهاي اروپاي شرقي مانند روسيه، لهستان و مجارستان شهرت بسياري دارد. در آلمان، سوئد، نروژ و فنلاند نيز محصولي شناخته شده و به شکل هاي گوناگوني در بازار موجود است، از جمله به صورت نوشيدني غليظي که طعم ترش ملايمي دارد و همينطور به شکل ماست با اسانس ميوه هاي گوناگون.
در ايران نيز کفير از استقبال نسبتا خوبي برخوردار بوده و در حال متداول شدن است. کفير به صورت نوشيدني گازدار و با طعمي شبيه به دوغ چند سالي است که در ايران از سوي شرکت کاله و پگاه به بازار عرضه مي شود
کفیر چیست ؟
کفیر معروفترین شیر تخمیری اسیدی الکلی است که منشأ آن به کوه های قفقاز بر می گردد اما از دهه 1980 به بعد اهمیت این فرآورده لبنی شناخته شده و تحقیقات وسیعی در مورد بهینه سازی و تولید صنعتی و افزایش دامنه تنوع پذیری این محصول انجام گرفته است .

بعنوان مثال مصرف سرانه کفیر در سال 1980 در کشور مشترک المنافع سابق 5 کیلوگرم در سال بوده است با وجود این در کشور ما هنوز ناشناخته است و فقط در دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی روی آن بحث می گردد .

اخیراً بعد از تجزیه شوروی سابق و گشوده شدن مرزهای شمالی کشورمان به روی جمهوری های تازه استقلال یافته ، دانه های کفیر توسط مسافرین وارد کشور شده و بطور سنتی و بعضاً غیر اصولی در منازل تهیه و مصرف می گردد .

در واقع تاریخچه کفیر به قرن ها پیش به چوپانان قفقاز بر می گردد . آنها کشف کرده اند که شیر تازه ای که در کیسه های چرمی حمل می شوند به صورت یک نوشیدنی لذت بخش گازدار در می آیند ، نام کفیر از زبان ترکی گرفته شده است . قسمت اول این کلمه یعنی « کف » در زبان ترکی به معنی لذت بخش می باشد که احتمالاً طرز بیان چوپانهایی بوده است که از این محصول استفاده می کردند . کفیر ندرتاً در خارج از کوه های قفقاز شناخته شده است هر چند که مارکوپلو در سفرهایش از آن یاد کرده است . این فرآورده بطور طبیعی گازدار بوده است.
ارزش غذایی و درمانی کفیر و تولید آن در سایر کشورها :
کفیر دارای ارزش بالای تغذیه ای و بیولژیکی بوده و در سطح وسیع سنی جهت تضمین سلامت مردم توصیه و تجویز می گردد . بخصوص برای بیماران گاستروآنتریت و متابولیک ، فشار خون ، ایکسمی قلب و انرژی توصیه شده است . مزه ملایم کفیر و خصوصیات فلور میکربی آن سبب تسهیل ترشح بزاق و ترشح آنزیم در معده و پانکراس و نیز بهبود حرکات پریستالتیک روده ها می گردد . کفیر در افزایش حرکات غذا در روده مساعدت نموده از طرفی حضور اسید لاکتیک و اسید استیک و آنتی بیوتیک موجود در کفیر موجب مهار کردن فرآیند فساد در روده کوچک می گردد .

بخاطر وجود مخمرها در کفیر که نقش اساسی را در این محصول بازی می کنند این محصول از دیگر محصولات تخمیری متمایز شده است و مخمرها منابع بسیار خوب ویتامین D ، پروتئین ، بعضی آمینواسیدها ، RNA ، DNA و ATP و دیگر ترکیبات عالی پیچیده می باشند . مخمرها همچنین بعنوان منبع غذایی در انسان و حیوان مورد استفاده قرار می گیرند و بعلت اینکه حاوی مقادیر زیادی ویتامین ب کمپلکس هستند توسط بسیاری از مردم که از بیماری کمبد ویتامین رنج می برند و یا مقدار ویتامین موجود در رژیم غذایی آنها کافی نیست بعنوان مکمل غذایی استفاده می شود .

برخی از گونه های مختلف ارگانیسم ها در دانه های کفیر شناسایی و جدا شده اند این گونه ها از میان چهار گروه لاکتوباسیلی ، استرپتوکوکسی ، لاکتوکوکسی ، استوباکتر و مخمرها هستند . باکتری ها و مخمرها در یک رابطه همزیستی با هم زندگی می کنند دانه های کفیر شامل لاکتوباسیلی و استرپتوکوکسی ها به غلظت 108- 109 و مخمرها به تعداد تقریبی 108 عدد در گرم می باشد . معمولاً لاکتوباسیلی های همو و هتروفرمنتیتیو ، مزوفیل یا ترفومیل حدود 65 درصد جمعیت میکروبی مذکور را تشکیل می دهند و 20 درصد را استرپتوکوکهای ترش کننده و معطر کننده و دیگر گونه های تخمیر کننده لاکتوز و مخمرهای غیر تخمیر کننده لاکتوز ، بقیه درصد را شامل می شوند .
تهیه و تولید کفیر :

دانه های کفیر ( KEFIR GRAINS )

دانه های کفیر شبیه به گل کلم بوده و هر دانه 3 تا 20 میلی متر قطر دارند . دانه های کفیر خوشه هایی از میکروارگانیسم ها هستند که به وسیله یک شبکه پلی ساکاریدی کنارهم قرار می گیرند . شبکه دانه های کفیر از یک کمپلکس 13 درصد پروتئین ، 24 درصد پلی ساکارید بعلاوه سلول های متفرقه تشکیل شده است . عمده پلی ساکارید آن محلول در آب است که به آن کفیران می گویند .


تولید کفیر به روش صنعتی:

تعدادی از تولید کنندگان در اروپا و اروپای شرقی استفاده از استارترهای لیوفیلیزه تغلیظ شده را شروع نمودند که این کالچرها از دانه ای کفیر و تعداد باکتری های دیگر تولید شده است . این کالچرها بعنوان بالک استارتر و حتی استارتر مستقیم ( DVS ) برای تلقیح مستقیم به شیر استفاده می گردد . اصولاً کوتاه شدن مراحل تولید کنترل بیشتر بر روی فرآیند ، کیفیت ثابت تری ایجاد می کند و مدت مادگاری محصول به 15 تا 20 روز در 4 درجه سانتیگراد رسیده است .

خواص بیولوژیکی کفیر :

نوشابه کفیر یک توده دلمه ای یکنواخت به رنگ کرمی و با قوام و با یک مزه ترشح فرح بخش و کمی گازدار تشکیل شده است .

این فرآورده واجد اسید لاکتیک بخصوص از فرم لاکتوز مثبت در حدود 0.8- 0.9 اندکی اسید فرمیک و سوکسینیک و پروپیونیک می باشد لازم به ذکر است در تولید فرآورده جدید در پگاه خراسان سعی شده است از استارتری استفاده شود که به هیچ وجه در محصول بوجود آمده مقدار الکل حتی 0.2 درصد که در جزوه به آن اشاره شده است تولید نگردد که با توجه به پیگیری بعمل آمده و مذاکرات انجام شده با تولید کننده استارتر مشکل فوق حل گردیده است .

دی استیل بعنوان اصلی ترین عامل عطر کفیر است که با مصرف سیترات توسط باکتری ها تولید می شود . کفیر دارای ویتامین های B1,B2 و اسید فولیک به میزان بیش از آنچه که در شیر یافت می شود است .

نکته مهم در خصوص پیری : متچینکف درباره علل پیری زودرس معتقد است که وجود مواد حاصله از فعالیت های میکروب های ناشی از گندیدگی در روده باعث پیری زودرس و کوتاهی عمر می شود و مصرف شیرهای تخمیری مثل کفیر با تغییرات pH محیط روده مانع رشد و نمو فعالیت این باکتری های مضر شده و در نتیجه موجب ازدیاد عمر می گردد . بنابراین به شما توصیه می گردد حتماً روانه 1 الی 2 لیوان کفیر بعنوان نوشیدنی در وعده های غذایی خود جا دهید که همیشه شاداب باشید .

امروزه در دنیا می توان کفیر را به صورت های مختلفی در فروشگاه ها یافت کنید : 1- کفیر همراه با کنسانتره میوه 2- کفیر همراه باکتری های پروبیوتیک 3- کفیر با غلظت های متفاوت

بطور خلاصه کفیر دارای خواص درمانی ذیل می باشد :

r درمان بیماری های گوارشی

r درمان اسهال و ضد عفونی کننده محیط روده

r درمان کودکان مبتلا به بیش فعالی

r درمان فشار خون

r موثر در زیبایی پوست

r افزایش حرکات دودی روده و درمان قطعی یبوست

r سرشار از ویتامین های گروه B مانند نیاسین ، پیرودوکسین و اسید فولیک

r درمان آلرژی

r ممانعت از نفخ روده ای

r مقاوم کردن سیستم ایمنی بدن در مقابل عوامل بیماری زا

r ممانعت کننده از اثر پرتودهی رادیولژیک

r اصلاح سیستم گوارشی در زمان مصرف داروهای آنتی بیوتیک

r غنی از کلسیم ، فیبر و پروتئین

سایر فرآورده های تخمیری نظیر کفیر :
کومیس از نزدیک ترین فرآورده های لبنی به کفیر می باشد که از شیر مادیان تهیه می شود که در روسیه حدود 230.000 رأس اسب فقط مخصوص تهیه کومیس نگهداری می شود . تولید این فرآورده بوسیله تاتارها و قبیله ای بنام کالمودا که پرورش دهنده اسبهای مشهور و جزء عشایر روسیه بودند صورت می گرفته است .
کومیس محصولی به رنگ سفید شیری با قشری متمایل به خاکستری و دارای شکل یکنواخت می باشد با تخمیر شیر مادیان ، کومیس توسط باکتری لاکتوباسیلوس و مخمری بنام تورولا تولید می گردد . فرآورده نهایی واجد اسید لاکتیک و اتانول و گاز کربنیک می باشد . مهمترین وجه مشخصه کومیس رایحه ترش مخصوص آن است و التبه مثل کفیر ، موقع تکان دادن تولید حباب می نماید . در روسیه مدتهاست که از کومیس برای معالجات سل استفاده می کنند .

از جمله ویژگی های تغذیه ای و درمانی کفیر می توان به موارد ذیل اشاره کرد :

1. این محصول منبع بسیار مهمی از ویتامین های گروه B خصوصاًگروه B1,B12 میباشند که به سیستم گوارشی کمک می نماید تا سایر ویتامین های این گروه از قبیل اسید فولیک ،اسید پانتونیک و ویتامین B12 بیشتری را جذب نماید و از این طریق کمک پایان توجهی در شادابی پوست و بالا بردن طول عمر دارد .
2. کفیر به عنوان منبع غنی از ویتامین K ،کلسیم و پتاسیم به شمار می رود .
3. کفیر محصول غنی از آنزیم بوده و حاوی میکروارگانیسم های مفیدی است که به تعادل اکوسیستم داخلی بدن کمک نموده و به علت داشتن مخمرهای مفید باعث کنترل و از رفتن مخمرهای پاتوژن در بدن می گردد .
4. کفیر منبع کامل پروتئین بوده و حاوی تعداد زیادی از اسیدهای آمینه ضروری برای سلامت بدن می باشد . از جمله این اسیدهای آمینه تریپتوفان بوده که ماده مناسبی برای تعدد سیستم عصبی می باشد و از انجایی که این محصول موجب جذب و ذخیره کلسیم و منیزیم میگردد ٬ در نتیجه در تقویت سیستم عصبی موثر است و در افرادی که از بی خوابی و استرس رنج می برند می تواند آرام بخش و کمک کننده باشد .
5. کفیر از طریق بهبود هضم لاکتوز و بالابردن مقاومت بدن نسبت به لاکتوز خصصوصاً در افرادی که مبتلا به عدم تحمل لاکتوز می باشند می تواند نقش مفید و ارزنده ای داشته باشد .
6. باکتری ها و مخمرهای فعال در کفیر نسبت به ماست ارزش تغذیه ای بالاتری را فراهم می نماید که به عنوان تغذیه تکمیلی برای زنان باردار و شیرده توصیه می گردد و از انجایی که سایز دلمه کفیر نسبت به ماست کوچکتر بوده هضم آن راحت تر و برای بچه ها و افراد مسن مفید وباارزش است .
7. این محصول به بالا بردن سیستم ایمنی بدن کمک می کند و قادر خواهد بود در جلوگیری و کمک به درمان بیماری هایی از قبیل سرماخوردگی ،بیماری های عفونی ،ایدز،سرطان و ... موثر باشد .
8. این محصول همچنین در متعادل کردن فشارخون تاثیر بسزایی دارد .
از خواص کفیر بشنوید.

‌كفير يك نوشيدني ترش و گازدار و يك فرآورده حاصل از تخمير شير است. در حقيقت كفير يكي از قديمي‌ترين فرآورده‌هاي شير است كه سرمنشاء آن را به سرزمين قفقاز نسبت داده‌اند. مردمان قفقاز به داشتن عمري طولاني شهرت دارند كه يكي از علت‌هاي آن را مصرف محصولات لبني بويژه ماست و كفير مي‌دانند.

كفير ؛ آرامبخش ‌و شاداب‌كننده پوست

‌كفير يك نوشيدني ترش و گازدار و يك فرآورده حاصل از تخمير شير است. در حقيقت كفير يكي از قديمي‌ترين فرآورده‌هاي شير است كه سرمنشاء آن را به سرزمين قفقاز نسبت داده‌اند. مردمان قفقاز به داشتن عمري طولاني شهرت دارند كه يكي از علت‌هاي آن را مصرف محصولات لبني بويژه ماست و كفير مي‌دانند.

براي تهيه كفير، دانه‌هاي كفير را به شير تلقيح مي‌كنند. دانه‌هاي كفير شامل باكتري‌ها و مخمرهاي خاصي هستند كه در واقع مسوول ايجاد طعم ترش و گازدار كفير هستند. كفير در درمان بيماري‌هاي مختلف نقش موثري داشته و در مقايسه با ماست علاوه بر باكتري‌هاي زنده از ويژگي‌هاي تغذيه‌اي بيشتري برخوردار است.

براي تهيه كفير، شير را بعد از هموژنيزاسيون، پاستوريزه كرده سپس آن را خنك و دانه‌هاي كفير را به شير اضافه و جهت تخمير آن را به مدت 24‌ساعت در گرمخانه قرار داده تا تخمير شود. مرحله بعد سرد كردن و سپس صاف كردن به منظور جداسازي دانه‌هاي كفير و سپس بسته‌بندي قسمت مايع آن است.

ويژگي‌هاي تغذيه‌اي و درماني كفير

كفير منبع كامل پروتئين بوده و حاوي تعداد زيادي از اسيدهاي آمينه ضروري براي سلامت بدن است. از جمله اين اسيدهاي آمينه تريپتوفان بوده كه ماده مناسبي براي تمدد سيستم عصبي است. از آنجا كه اين محصول موجب جذب و ذخيره كلسيم و منيزيم مي‌شود، در نتيجه در تقويت سيستم عصبي موثر است و در افرادي كه از بي‌خوابي و استرس رنج مي‌برند مي‌تواند آرام‌بخش و كمك‌كننده باشد.

كفير محصول غني از آنزيم بوده و حاوي ميكروارگانيسم‌هاي مفيدي است كه به تعادل اكوسيستم داخلي بدن كمك كرده و به علت داشتن مخمرهاي مفيد باعث كنترل و از بين رفتن مخمرهاي پاتوژن در بدن مي‌شود.

كفير به عنوان منبع غني از ويتامين K ، كلسيم و پتاسيم به شمار مي‌رود. لذا در متعادل كردن فشار خون تاثير بسزايي دارد.

اين محصول منبع بسيار مهمي از ويتامين‌هاي گروه B خصوصا ويتامين 21 B و 1 B مي‌باشد. همچنين اين محصول به سيستم گوارشي كمك مي‌كند تا ساير ويتامين‌هاي اين گروه بيشتر جذب بدن شده و كمك شايان توجهي در شادابي پوست و بالا بردن طول عمر دارد.

كفير از طريق بهبود هضم لاكتوز و بالا بردن مقاومت بدن نسبت به لاكتوز خصوصا در افرادي كه مبتلا به عدم تحمل لاكتوز هستند، مي‌تواند نقش مفيد و ارزنده‌اي داشته باشد.

باكتري‌ها و مخمرهاي فعال در كفير نسبت به ماست ارزش تغذيه‌اي بالاتري را فراهم مي‌كند كه به عنوان تغذيه تكميلي براي زنان باردار و شيرده توصيه مي‌شود. از آنجايي كه اندازه دلمه كفير از ماست كوچك‌تر بوده لذا هضم راحت‌تري دارد.

اين محصول به بالا بردن سيستم ايمني بدن كمك مي‌كند و قادر خواهد بود در جلوگيري و كمك به درمان بيماري‌هايي از قبيل سرماخوردگي، بيماري‌هاي عفوني، سرطان و... موثر باشد.
کفير قفقاز: کفير نوشابه اي است که از شير به دست مي آيد و در واقع نوعي دوغ است. مردم ترکستان و قفقاز از زمان هاي قديم اين نوشابه را با شير اسب درست مي کرده اند و براي آن خواص درماني فراوني قايل هستند. اين مردم عقيده دارند که طول عمر آن ها يکي از نتايج نوشيدن کفير است . گويا "کفير" تلفظ ترکي کلمه کيفور است؛ یعنی مردم قفقازعقیده داشته اند، سا هنوز هم دارند که با نوشيدن کفير کيفور مي شوند.
شرط اول درست کردن کفير داشتن قارچ سفید رنگی است که فقط در شیر زنده می ماند و عامل تغییر دهنده شیر است. به دست آوردن قارچ کفير آن قدر که به نظر مي آيد دشوار نيست؛ اين قارچ در شير به سرعت رشد مي کند و پس از سه چهار هفته حجم آن دوبرابر مي شود؛ کساني که از اين قارچ دارند مي توانند هر ماه قدري از آن را به جاي آن که دور بيندازند ميان دوستان خود تقسيم کنند. بنابراين راه به دست آوردن قارچ کفير پيدا کردن يکي از اين کسان است، و اني کسان در جامع ما پيدا مي شوند.
براي درست کردن 1 ليتر کفير ، 3 تا 4 گردو قارچ کفير زنده را در ظرف بلوري يا چيني شسته و خشک کرده اي مي گذاريم و 1 ليتر شير خامه گرفته سرد روي آن مي ريزيم. سپس در ظرف را محکم مي بنديم و آن را در جاي تاريکي که گرماي آن حدود 20 درجه سانتي گرارد باشيد مي خوابانيم. قارچ کفير در حرارت زير 20 درجه و در نور زياد از فعاليت مي افتد.
کفير را مي توان به مدت 12، 18، 24، 36 و 48 ساعت خواباند؛ به اين ترتيب 5 درجه کفير به دست مي آيد، که اهل فن خواص متفاوتي براي آن ها ذکر مي کنند. اگر زمان خواباندن از 48 ساعت بيشتر شود مقداري قارچ در شير شناور مي شود که قابل مصرف نيست.
قارچ کفير را بايد هميشه در شير نگه داشت، و گرنه مي ميرد. هفته اي يک بار بايد قارچ و ظرف آن را با آب ولرم بشوييم و باز شير تازه روي قارچ بريزيم. کفير آماده را بايد صاف کنيم و در يخچال نگه داريم . براي صاف کردن کفير يا بريدن قارچ آن نبايد وسايل فلزي به کار بريم.( کتاب مستطاب آشپزی، نجف دریابندری، جلد اول، ص 455 )
مهدی: باکتري هاي کفير دي اکسيدکربن و مقدار کمي الکل توليد مي کنند. اين مقدار بستگي به مدت زماني دارد که در طي آن کفير تهيه مي شود و معمولا بين دو دهم درصد تا دو درصد است.
حسین مرادی: سلام به دوستان اگه کسی در محدوده اسلامشهر قارچ کفیر داره ممنون میشم تماس بگیره 09358729256
رفیعائی: باسلام با تشکر از شما
من هم کفیر دارم خیلی خوشمزه است عطر خوبی داره من اول با شیر پاستوریزه درست می کردم یک بار با شیر گاو درست کردم هم رشدشون بیشتر شد هم مزه اش بهتر شد از اون روز به بعد از شیر محلی استفاده می کنم خیلی بهتر شدند خلاصه اگه قارچ کفیر دوغ کفیر خواستید براتون میفرستم ایمیل بزنید maryam_rafiaei@yahoo.com
راضیه: آیا می شود با دوغ صنعتی کفیر ماست کفیر درست کرد من خودم این کار رو کردم و ماست به دست آمد اما نمی دانم این ماست که تهیه کردم مشکلی دار یا نه چون این ماست را دیروز تهیه کردم اتفاقا ماست سفتی شده
مطهره ب: سلام
2-3 روزه که دوغی که به دست میاد تغییر شکل داده.پنیری شده
ونصف پایین ظرف آب جمع میشه .مزش هم تیز تر شده
خواهشا بمن بگین که کفیر من خراب شده یا نه
فکر میکردم بخاطر ترش شدن شیر باشه ولی بعد جوشاندن باز هم اینطوری شد
***اگر شیر ترش باشه قارچ خراب میشه؟
نفس: میشه قارچ کفیرو در ظرف پلاستیکی داخل فریزر نگهداری کرد؟
کامران: kamicykas@gmail.com کفیر رایگان
میل بزنید
شهره: سلام اين الكلي كه دردوغ كفير ايجاد مي شه اونو تبديل به نوشيدني الكي مي كنه؟
سپیده: با سلام
اتفاقی وارد این سایت شدم فکر نمیکردم کفیر طبیعی انقدر طرفدار داشته باشه.من فوق لیسانس بیوتکنولوژی صنایع غذایی از دانشگاه تهران هستم و تزم در مورد دانک های کفیر بوده. تقریبا همه چیز راجب نگهداریو ساختارو مزایاش میدونم اگه سوالی بود خوشحال میشم کمک کنم.
فاطمه: با سلام به همه دوستان وتشکر از مدیریت محترم سایت میخوام تجربه های خودمو به اشتراک بذارم.
۱. بله میشه یه مدت که نیاز به دوغ کفیرنداریم اونا رو خوب بشوریم وتوی فریزر نگهداریم. من به مدت یکسال اینکارو کردم. بعدا هر وقت که درش اوردین اولین دوغی راکه درست میشه دور بریزین. کفیرها در اثر سرما ریز میشن ولی کم کم شروع میکنن به تکثیر ودرشت شدن.
۲. دلیل اینکه گاهی اوقات لایه اب در پایین و قارچ همراه ماست در بالا تشکیل میشه به نوع شیرتون بستگی داره. باید شیری که قارچهای شما اونو می پسندن بشناسید. من با شیر خشک امتحان کردم اینطور شدن. خراب نیستن ولی بهتره شیر مناسبتری استفاده کنیم.
۳. اگه لزج میشن دو قسمت کنید. یا شیر بیشتری بریزید.
۴. تجربه دیگه ای که متوجه شدیم اینه که علیرغم خواص گوناگونی که داره برای کسی که مبتلا به بیماری " کولیت زخمیه" باعث خونریزی مجدد میشه. البته دوستان متخصص میتونن بهتر نظر بدن ولی تجربه شخصیه.شاید برای دیگران چنین اثری نداشته باشه.
محمد: باسلام و تبریک بخاطر سایت خوبتون.با کسب اجازه از مدیرمحترم سایت بعضی از دوستان از نحوه نگهداری طولانی مدت قارچ پرسیده بودند که مطالبی عرض میکنم؛
اول اینکه قارچها رو بریزید توی ظرف شیشه ای و روش شیرکم چرب بریزید بعد درشو محکم ببندید و بزارید توی یخچال با این عمل تا دوهفته میتونید از قارچهای کفیرتون نگهداری کنید.این عملو میتونید هر دوهفته یکبار انجام بدید یعنی بعد از دوهفته قارچها با آب تصفیه بشورید و دوباره روشون شیر بریزید و بزارید توی یخچال و تا سه ماه بدون هیچ نگرانی از قارچهای کفیر محافظت کنید.
کسانی که گفتند قارچهاشون داره ریز میشه و از صافی رد میشه این یا بخاطره اینه که دمای محل تولید دوغ کفیر بالاست و یا اینکه از حجم با لای شیر دارن استفاده میکنن.بهتره از دمای کمتر استفاده کنند و اگه میخوان میزان تولید دوغشون مثلا ۴لیتر باشه اونو به دوتا ۲لیتری یا ۴ تا یک لیتری تقسیم کنند.مطمئن باشید هم قارچها درشتر میشن هم طعم خوبی پیدا میکنن.
نادیا: باسلام وخسته نباشید کفیر من مثل قارچ نیست مایعی به غلیظت ماست است که این هم از تخمیر با شیر بدست میاد ایا اینم یه نوع قارچه وخواص همان کفیر رو داره
پریسا: سلام وخسته نباشید میخاستم بدونم ایا این قارچ کپک هم میزند ؟اگر بزند چ شکلی میشود و چ ضرری برا بدن دارد .ممنونم
امیر: باسلام ایا کفیری که چند ماه در فریزر مانده باشد میتوانیم دوباره از ان استفاده کنیم
میلاد: سلام لطفا بگید که چه جوراین قارچ هارو خارج از شیر برای مدت تولانی نگه داریم
narges: من تازه باابن قارچ اشناشدم.ازراهنماییهای دوستان متشکرم.خیلی قابل استفاده بود.
مهسا: من زمانی که میخوام درب ظرف حاوی دوغ کفیر رو باز کنم به دلیل گاز زیاد آن تمام آشپزخانه حتی سقف آن پر از کفیر می شود. برای جلوگیری از این کار چه باید کرد. ممنون میشم جوابمو بدید.
مهدی: من در یزد قارچ را دارم هر کسی در یزد می خواهد بگوید رایگان هست09138549460
فرهاد: با سلام به همه ي عزيزان .براي تهيه اين قارچ ميتوانيد با اين شماره تماس بگيريد09371880352
Farhad: با سلام به تمام دوستان عزيز
در مورد قارچ كفير و روش درست كردن دوغ و ماست آن و تهيه قارچ ميتوانم كمك كنم .forjkhani@gmail.com ويا 09371880352 در وايبر
نوروزي: باسلام واحترام
من از يكي از اقوام قارچ كفير را گرفتم و مراحل درست كردن را انجام دادم فكر مي كنم زمان درست شدن ماست يا بهتراست بگم دوغ چند روز طول كشيد الان كه وارد سايت شما شدم فكر ميكنم مقصر سرد بودن محل بوده .با تشكر
محمدی: با سلام خدمت همه دوستان
من قارچ کفیرم تکثر شده و اگه کسی از زنجان بخواد رایگان تقدیمش میکنم.
اینم شمارمه:09355204727
آیلین: واقعا ممنون از مطالب مفید و ارزشمند شما. این دوغ بسیار خوشمزه و نشاط آور است . ضمنا من عقیده دارم پس از مصرف تقریبا دوهفته ، پوست را روشن میکند
Nazanin: سلام، دوغ من مدت ۲روز داخل کابینت مونده و کپک زده بود. دوغ ها رو ریختم و قارچ ها رو شستم. استفاده مجدد از کفیرها از نظر بهداشتی و سلامت ضرر نداره؟سوال دیگه این که اگه مدت۱ماه نتونم ازشون استفاده کنم، باهاشون چی کار کنم؟مثلا میشه فریزشون کنم؟
مهسا: این کفیر ها دارای الکل زیادی هستند یا خیر؟
از نظر شرعی ایرادی ندارد؟
مهتاب: سلام چطوری بفهمم کفیرم کپک زده یا خیر توروخدا جواب بدین
خسروشاهی: باسلام احترام اگه کسی کفیر لازم داره باشماره 09143126944تماس بگیره با تشکر
فروش قارچ و محصولات کفیر: سلام برای خرید قارچ و محصولات کفیر با شماره زیر تماس حاصل فرمایید.

09116961490

قیمت هر 30گرم قارچ 30000تومان

قیمت هر لیتر دوغ کفیر2500تومان

قیمت هر لیتر ماست کفیر3000تومان
افتخار سمیعی: با سلام ایا قارچ کفیر انواع مختلفی دارد من دو نوع قارچ داشته ا ریز و گل کلم ی کدام یک بهتر است
سمیه: سلام
قارچای من انگار خرد شدن. اولش حالت پفکی خوبی داشتن اما الان هم حس میکنم تکثیرشون کم شده. نگران خرد شدنشون هستم، اونقدر که ذره های قارچ توی دوغ صاف شده خودشو نشون میده و قبلا اینطوری نبود.
نگرانم خراب بشن.
راهنمایی میکنید؟
فاطمه: سلام من ميخواستم بدونم كه ايا الكلي كه در دوغ كفير توليد مي شه اشكال شرعي نداره
شيما: فروش كفير فقط در مشهد.
ارسال با پيك درب منزل.
٠٩٣٨٠٢٩٩٢٩٢
علی: سلام قارچ کفیر 30گرمی 10000تومان .ایمیلsalehiali786@gmail.com
مریم: من پیشنهادی دارم ما بایستی یک مرکزی را جهت نگهداری دانه های کفیر در نظر بگیریم تا اونهایی که نمی توانند با قارچ اضافی چکار بکنند بای مرکز بطور مجانی تویل نمایند. و خود اینجانب هم یکی از داوطلبان در این زمینه میباشد
hasan.hoseyni67@gmil.com: سلام.من دوغم یكم كش میاد یعنی موقعی كه ماست شده میخام از قارچ جداش كنم كش داره/یعنی قارچم خراب شده؟
علی: روش تهیه ماست و پنیر را کامل توضیح دهید
امیر محمد: سلام به همه دوستان و باتشکر از این سایت و زحمات شما دوست عزیز و اطلاع رسانی عالیتون.من مدتی است از کفیر استفاده میکنم زمانی که با کفیر دوغ را درست کردید قارچها را داخل ظرف پلاستیکی یا شیشه ای بریزید و مقداری آب روی اون بریزید و اینطوری میتونید مدت طولانی آنرا داخل یخچال نگه دارید و قارچها لزج وخراب نمیشن و کمی هم بزرگتر میشن.من مدت طولانی قارچها را داخل آب در یخچال نگه داشتم.این کار از داخل شیر نگه داشتن راحتره.و بعد وقتی خواستید ایتفاده کنید کمی با آب بشوریدش.
خسروشاهی: با سلام و خسته نباشید به اطلاع می رسانم کسانی که قارچ کفیر نیاز دارند با شماره 09143126944تماس بگیرند
فاطمه: با سلام. من برای به دست آوردن کفیر از شیر محلی استفاده می کنم که پرچرب است آیا می توانم مقداری آب با شیر مخلوط کنم تا از چربی آن کاسته شود؟ممنون
مصرف کننده: قابل توجه تمامی مصرف کنندگان عزیز. ضمن استفاده های زیاد از فراورده های کفی پس از صاف کردن قارچ یا بعبارتی دانه کفیر را داخل ظرف آب تصفیه شده ویا در داخل آب کفیر حتی تا پانزده روز هم داخل یخچال قرار دادم وهیچ گون اتفاقی نیافتاده و کماکان ازش بخوبی ماست ودوغ خوشمزه میگیرم ای کاش همه مردم ایران با این فراورده آشنا بودن. ای کاش از طریق رسانه ها اطلاع رسانی میشد..ولی افسوس که بخشی زیاد از این موهبت الاهی محرومند.
سيمين: من در شيراز هستم ايا كسي در شيراز هست كه قارچ كفير داشته باشد و به من بفروشد/
امیر: مدتی است که قارچ های من زیاد که نشده هیچ بلکه کمتر هم شده اند و رنگ زرد مایل به نارنجی گرفته اند از شما میخواهم که مرا راهنمایی کنید
علی حسینی راد: مدتیه یکی ازهمکارام که دوغ کفیرخورده ازبس ازخوبیش تعریف میکنه که آرزوی درست کردن وخوردنش رادارم.میگه توعمرم چیزی به خوبی دوغ کفیرنخوردم
سعید: سلام
از مطالب بسیار مفیدتون متشکرم.
چطور میتونیم مقدار ترشی و شیرینی دوغ کفیرمونو مدیریتش کنیم.
موفق باشید
ali reza: از شما و دوستان گرامي متشكرم.
فاطمه: سلام. قارچهای نازنینم را بیش از 48 ساعت در شیر، در کابینت، در ظرف شیشه ای گذاشته ام. حالا قسمت پایین آب و قسمت بالا متراکم شده است. یعنی چه اتفاقی افتاده؟ فعلا به شیر هم دسترسی ندارم.
یکی از دوستان به نام خسروشاهی در این سایت شماره ای گذاشته بود که آن را به خوبی یادداشت نکردم تا از ایشان به صورت تلفنی سؤال کنم.
کمک!
مرتضی متین فر: سلام
از سایت خوبتون تشکر می کنم . استفاده کردم
قارچ کفیر کسی خواست با من تماس بگهیره 09368104335 مرتضی متین فر - کرج. در ضمن در صورت بسته بندی مناسب امکان ارسال آن به تمام نقاط ایران وجود دارد
علی: سلام من کفیر خریدم بعد باشیر گذاشتم تو کابینت ولی در شیشه رو محکم نبستم.بعد از18ساعت خوردم مزه شیر فاسد شده میداد.الاح چیکارکنم؟
،علی م: سلام اگه کسی قارچ کفیر در شهرستان تربت حیدریه داره ممنون میشم 09375810295
سیم: با سللم من مدت یکساله دارم از قارچ کفیر استفاده میکنم وقتی شیر وقارچهای شسته شده را باهم مخلوط میکنم وبه مدت 48ساعت در کابینت اشپز خانه نگه داری میکنم وقتی میخام دوغ تهیه کنم میبینم در زیر ظرف ابزردی جمع شده وبالای ان مثل ماست سفت شده ایا قارچهای من دارن از بین میرن یاطبیعیه ومن وقتی میخام دوغم گاز دار بشه در هربطری 2 یا3 دانه نخود شسته شده میریزم اینطور دوغ من گاز بیشتری داره ولی اگه میشه به منبگید دلیل اینکه اب در زیر ظرف من جمع میشه چیه ایا قارچهای منفاسد شده اند لطفا راهنمایی کنید با احترام
عمار: سلام
ممنون ازسایت خوبتون
برای تهیه قارچ کفیر دریزد 09133565861
لیلا: سلام
با سپاس از همه دوستانی که به پربار شدن بحث کمک میکنند.
متشکر خواهم شد اگر بفرمایید برای یک ظرف 4 لیتری که در آن حدود 3تا3.5 کیلوگرم شیر میریزیم بهترین مقدار کفیر و شرایط برای دستیابی به دوغ شیرین و بدون گاز چیست؟
ترانه: باسلام من ۵کیلو‌قارچ کفیر دارم که به دلایلی نمیتونم ازش نگهداری کنم اگر کسی بخواد حاظرم زیر قیمت هم بدم الان هر گرم فکر کنم ۲هزار وخورده تا ۳تومن من کمتر میدم هرکس خواست بگه‌تا بهش بدم ممنون از همه عزیزان خدایی بهترین کفیر هم هست وبجز شیر گاومیش تا به حال هیچ شیر دیگه ای هم بهش ندادم تا الان هم به خیلی ها ازش دادم و راضی بودن واقعا معجزه میکنه برا بیمارای گوراشی وآلرژی و پوکی استخوان
مهدوی از یزد: سلام:چطور بفهمیم قارچ سالمه یا خراب شده؟باتشکر
محمدرضا شنتيايي: من مقداري قارچ كفير مي خواستم اگردرمنطقه مشهد وخراسان رضوي كسي داره جهت سورپرايز كردن من به نشاني زير بفرسته و اونوقت منتظر باشه ببينه من چطوري سورپرايزش مي كنم چون واقعا مشتاقم مقداري از اين نوع قارچ رو تهيه كنم
آدرس :تربت جام مسكن مهرفرهنگيان بلوك 18 واحديك محمدرضا شيري 09151263059
موسی امیدی: با سلام و تشکر از راهنمایی خوبتون
دوغ کفیر واسه زخم معده میده?
اسماعیل از مشهد: سلام
طرز تهیه دوغ کفیر شما با توجه به تصاویر، یک اشتباه بزرگ دارد که باعث بیمار شدن کفیر ها میشود و باید توجه داشت که کفیر ها تحت هیچ شرایطی نباید با فلزات تماس پیدا کنند و نباید موقع تخمیر درب آنهارا محکم ببندید که فقط گذاشتن یک پارچه نخی دولایه روی درب بطری کفایت میکند تا کفیرها اکسیژن لازم را دریافت کنندبعد آن را در محل تاریک قرار دهیم
@: سلام . ببخشید می خواستم بپرسم که اگر قارچ کفیر با ماست مخلوط شود و ما آن را بخوریم آیا برای ما مشکل به وجود می آید و مضر است؟؟!
محسن کاظمی: با سلام
در خصوص تهیه دوغ کفیر - قارچ کفیر و روشهای تولید و پرورش و نگهداری آن اطلاعات کافی دارم کسانی که مایل به دریافت آن میباشند می توانند با 09127557965 تماس بگیرند.
شنتیا: باسلام خدمت همه دوستان همگروه در سایت آشپزخانه
اینجانب مقداری قارچ کفیر دارم که می توانید با تماس بااینجانب
به قیمت بسیار عالی از من خریداری نمایید تلفن 09151263059 - پیامک بزنید تماس می گیرم قیمت هرکیلو قارچ کفیر 600 تومان
معصومه: کسی میدونه که تو رشت قارچ کفیر رو از کجا میشه تهیه کرد؟؟
سپینود: با سلام. من در شهر رشت هستم.از کجا میتونم قارچ کفیر تهیه کنم؟؟؟؟؟؟کجاها میفروشن؟؟؟؟ اگر کسی در رشت داره به من ایمیل بزنه لطفا
بهار 95
bayat.iran1989@gmail.com
ابوالفضل: با سلام من اصفهانم نیاز به قارچ کفیر دارم ممنون میشم دوستان کمکم کنند .شماره 09132256255
سانی: مدّت زمان تخمیر قارچ کفیر در معالجه بیمارها:
1- مشکلات تنفسی (آسم) : 12 الی 18 ساعت.
2- کم خونی,فشار خون کم و زیاد: 12 الي 24 ساعت.
3- صفرا : 12 الی 18 ساعت.
4- - ناراحتیهای قلبی و مغزی (شوک ها): 12 الی 18 ساعت.
5- ناراحتیهای روده ای و مثانه ای: 12 ساعت.
6- ناراحتیهای پوستی: 12 ساعت.
7- اسهال: 36 الی 48 ساعت.
8- فرمهای داخلی معده: 12 الی 18 ساعت.
9- بیماریهای کلیوی: 18 ساعت.
10- یبوست :۱۲ الی 18 ساعت.
11- تنظیم و روان شدن مزاج: 12 ساعت.
12- ناراحتیهای عصبی سردرد پریشانی بی خوابی و کم اشتهائی: 12 الی 18 ساعت.
13- یرقان : 12 الی 18 ساعت
14- در حالت سلامت کامل : 24 ساعت.
سانی: خواص درماني كفير :
- اصلاح سيستم گوارش در زمان مصرف داروهاي آنتي بيوتيك
- افزايش حركات دودي روده و درمان يبوست
- جلوگيري از بيماري پوكي استخوان
- درمان عفونت های قارچی زنان
- درمان آلرژي ها
- درمان اسهال و ضد عفوني كننده محيط روده
- درمان بيماري عدم تحمل لاكتوز در كساني كه نمي توانند شير بخورند
- درمان بيماري هاي گوارشي
- درمان فشار خون
- درمان كودكان مبتلا به بيش فعالي يا هايپر اكتيويتي
- سرشار از ويتامين هاي گروه ب مانند نياسين ، پيردوكسين و اسيد فوليك
- غني از كلسيم ، فيبر و پروتيئن
- مؤثر در زيبايي پوست ( مورد استفاده در كرمها و پاك كننده هاي آرايشي )
- مقاوم كردن سيستم ايمني بدن در مقابل عوامل بيماري زا
- ممانعت از نفخ روده اي
- ممانعت كننده از اثر پرتودهي راديولوژيك
- هضم راحت تر شير و جذب بهتر مواد مغذي موجود در آن
- تولید آنتی بیوتیک توسط میکروفلور کفیر علیه میکروارگانیسم های مضر
- ضد سرطان
- اصلاح فلورمیکروبی محیط روده
- هضم سلول های مخمری
- ترشح بزاق دهان
- تحریک ترشح شیره ی معده
- درمان اسهال
- درمان سندرم خستگی مقوی برای زنان باردار، شیرده و مسن
- موثر در زیبایی پوست
- و خواص بی شمر دیگر...
سانی: سلام لیلا جان خوبی عزیزم.بهتره که شیرتو اگه 3 لیتره توی سه ظرف یک لیتری تقسیم کنی و در هر طرف 7یا 8 دونه قارچ بندازی. تا دوغ خیلی خوبی بهت بده. در ضمن هر چه تعداد قارچ ها بیشتر باشه دوغ ترش تر و گازدارتر میشه
فاطمه: سلام. من شیر رو جوشوندم و نذاشتم سرد بشه. یه کم داغ بود که مایه کفیر زدم. میترسم ماستم خراب بشه. خیلی نگرانم.
خسروشاهی: با سلام به استحضار ذوستان می رسانذ کسانی که کفیر لارم دارند با شماره 09143126944 تماس بگیرند
خسروشاهی: با سلام دوستانی که کفیر درشت خوب لازم دارند با شماره09143126944تماس بگیرند باتشکر ااز مسیولین سایت
مهرداد: درود.
دوستان با جستجو در گوگل میتونید روش تهیه ماست کفیر رو پیدا کنید.
فقط یه نکته رو بگم ک درصورت نداشتن شیر میتونید تا ۳روز در آب نگهداری کنید اما بعدش حتما شیر میخواد.
توصیهمیکنم از شیرتازه گاو استفاده کنید،با شیر پاستوریزه ماست کفیر خیلی ده میشه.برای درمان یبوست 12 تا 24 ساعت بمونه و برای درمان اسهال 48 ساعت.
بهیچ عنوان بیشتر از 48 ساعت نمونه.شل و بریخیلیل
محمد: سلام دوستان
من ساکن قزوینم کسی قارچ کفیر خواست با من تماس بگیره!
09127820933
مصرف دوغ کفیر برای همه واجبه واجب!
فاطيما: كارشناس صنايع غذايي هستم ساكن تهران سالهاست دوغ كفير مصرف ميكنم ،مخمر كفير اصل دارم شماره تماس ٠٩١٢٢٧٧٩٣٨٥
تدریس خصوصی زبان: باسلام
ممنون از پست خوبتون.
فرشاد: من قارچشو دارم09382797053
ماه: سلام خواستم بگم این قارچ رو من تو قم دیدم میفروشن
یک لبنیاتی است که خودش دوغ و ماست کفیر هم داره و الحق دوغش حرف نداره
آدرسش:زنبیل آباد_فلکه صدوق_لبنیات جم
شمارش رو ندارم
براکسایی که قم هستن یا گذرشون میفته و دنبال این قارچ هستن
موفق باشید
افشین: سلام
ساکن کرج هستم، نیاز به مقدار کمی قارچ کفیر دارم
باتشکر .
09370298924
نیوشاپورحسن: سلام خسته نباشید.من الان 2دفعه هست ماست رفیقی ک بدست اومده بوی بدی نداره ولی طعم کشک مانند میده وترشه.شیرم محلی بوده.ولی من مدت بیشتری به کفیرداده بودم.واست حالت کش دارشد
طاهره: با تشكر از راهنمايهاى مدير و عزيزانى كه نظر دادند من در آمريكا زندگى ميكنم ولى اينجا كفير را گرفتم و خيلى از دوغ و پنيرش راضى هستم براى تهيه كفير در ايران در هر شهرى كه هستين سرچ كنيد ( آدرس تهيه كفير در مثلا اصفهان) بشما آدرس را خواهد داد و تهيه كنيد
مهربان: سلام دوستان من قارچ کفیر دارم هرکی خواست تماس بگیره تهران 09375923840
فاطمه ب: با سلام هرچه مدت زمان قارچ در شیر کمتر باشه ماست یا دوغ شیرینتر است من تقریبا بیست سالی است که استفاده می کنم. و هرچه مدت زمان بیشتر باشه ماست ترش تر میشه البته زیر ماستهای ترش آب اضافی جمع میشه که همانجا دو لیوان آنرا میخوریم و ماست تقریبا سفت آن را استفاده می کنیم و یا داخل کیسه نخی به همراه کاکوتی میریزم تا ماست چکیده بسیار خوشمزه درست بشه بعد داخل ماست چکیده پنیر بذارید تا طعم و مزه فوق العادی بگیرد و نوش جان کنید. از دوغ آن به همراه کشک گوسفندی اشکنه کشک درست کنید خصوصا برای بانوان شیرده فوق العاده است.
حمشید سلحشور: خرید قارچ کفیر اگر در شیراز باشد راهنمایی کنید
اصلانی: من در زمینه ی قا چ کفیر در اصفهان فعالیت می کنم .برای تهیه ی قارچ واموزش وسوالاتی که براتون پیش میاد در خدمتتون هستم یه کانال دارم شمارشو براتون می زارم ۰۹۱۶۲۸۹۹۳۱۶
شما می توانید سوالات و نظرات خود را در رابطه با مقاله بالا با مدیر سایت مطرح کنید. لطفا اطلاعات تماس را کامل کنید تا بتوان با شما تماس گرفت.
نام شما:  *
پست الکترونیک:
وب سایت یا وبلاگ:
متن:  *
 
  تبلیغات

جهت سفارش و اطلاعات لطفا با شماره 09363068358 تماس
بگیرید .
گروه کوکری در تلگرام cookeryir@
کانال cookery_ir@


 


گالری - نقشه سایت - معرفی سایت - ثبت نام در سایت - تماس با مدیر - پیشنهادات - پیوندها - تبلیغات در سایت - پذیرش سفارش
ورود اعضاء
RSS version 2 Standard Structure